Anasayfa > Haberler > Sayın Başbakanımız’dan Açıklamalar!16 Haziran 2013 Pazar, 20:49

Sayın Başbakanımız’dan Açıklamalar!

mitingbaşbakan

Sayın Başbakanımızın son zamanlarda yaşanan gelişmeler ile ilgili olarak, Ankara’dan sonra İstanbul’da düzenlediği mitingde ki konuşmasına İstanbul’u selamlayarak ve alandakilere teşekkür ederek başladı.

Erdoğan konuşmasında şunları söyledi:

“Uluslararası medyaya rağmen Türkiye fotoğrafı burada. Uluslararası medya yalanlarıyla başbaşa kaldılar. Uluslararası medya bunu da gizle. CNN, BBC, Reuters bunu da gizle. Eğer Türkiye fotoğrafı görmek isteyen varsa, uluslararası medyaya rağmen görmek isteyen varsa, fotoğraf burada. Türkiye’de neler olduğunu merak eden varsa Kazlıçeşme’ye baksın. Bu millet tencere tava çalan bir millet değil. Buradaki yüzbinlerce insan kırıp döken değildir.

Biz söyleyeceğimizi demokratik yollarla söyleriz. Bana günlerce heyetler geldi, bunlarla görüşmeler yaptım. Niye bu gençler burada duruyor? Yeşili korumak için buradalarsa yargının kararını bekleyelim. Diyelim ki lehimize verdi. O zaman halka gidelim dedim. Büyük bir çoğunluğu evet dedi. Dışarı çıktılar bir bayan dedi ki “içeride bize böyle bir teklif yapılmadı.

Gezi Parkı belli bir grubun parkı değildir, İstanbullu’nun parkıdır. Bedeli ne olursa olsun Gezi Parkı’nın boşaltılacağını söyledim.

Şu anda Gezi Parkı boşaltıldı, Taksim Meydanı boşaltıldı ve bu millete teslim edildi. Şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Gezi Parkı’nın içini temizledi. Şimdi çiçeklendirmesini yapıyor, yeşillendirmesini yapıyor. Gerçek çevreciler şu anda iş başında. Atatürk Anıtı’nın ki Cumhuriyet Anıtı’dır adı aynı zamanda. Oranın da çevresindeki çiçeklendirmeler yapıldı. Taksim’e çağıranların oyununa gelmeyin.

Bu millet kendi iradesine ve milli iradeye her zaman sahip çıktı. Hiç kimsenin tuzağı çirkin senaryosu bize dokunamaz. Dışarıdaki kendini bilmezler ve uzantıları Türkiye’de Türk Baharı 3 Kasım 2002’de oldu. Miting alanında 30 bin öğün yemek dağıtanları biliyoruz, hesap soracağız. Avrupa Parlamentosu Türkiye ile ilgili karar almış. Haddini bil, kararınızı tanımıyoruz.

Faiz lobisi ortaya çıktı, bunları A’dan Z’ye biliyoruz.”

Erdoğan, eylem yapanlara çapulcu dediğini, bu tanımı da Türkiye Dil Kurumu’nun sözlüğüne göre yaptığını söyledi, “Kamu düzenini bozana çapulcu denir” diye konuştu

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu ülkede 10,5 yıl önce polisin sınırsız güç kullanma hakkı vardı bunu biz engelledik. Beyoğlu’nda 30 bin yatak kapasitesi var, hepsi boşaldı, yazık değil mi, esnaf kan ağlıyor. Şimdi bunların zararını kim karşılayacak? Ankara’da 200 sivil vatandaşa ait araç yakıldı yıkıldı. Atatürk Kültür Merkezi kamu kuruluşudur, işgal edildi. Teröristlerin resimleri vardı orada, Başbakana hakaretler vardı. Onları oradan indirmeyecektik de ne yapacaktık. Afrika’dan döner dönmez İçişleri Bakanı’na bunları temizlemesini, 24 saatte temizlemesini söyledim. Cumhuriyet Anıtı’nda ne vardı, bölücü başı, yanında Atatürk’ün resmi. 24 saat içinde oraları temizlendi. Bitmedi, dedik mi 3 hareketiniz Gezi Parkı’nı da temizleyeceksiniz. Biliyorsunuz o operasyonda yapıldı temizlendi. Bu benim başbakanlık görevim, eğer bunları yapmıyorsam bu makamda durmanın bir anlamı yok.”

Başbakan, polisin biber gazı kullanmasına yönelik eleştiriler için “Ne olacak kullanmayacak mı? En ileri ülkelerde hatta kurşun sıkarlar, ölümüne, önce uyarı atışı yaparlar. Eylemciler, komisere kurşunla atış yaptılar midesinden yaralandı” diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

“Hatalar yapılmış, yanlışlar, istenmeyen manzaralar ortaya çıkmış olabilir. CHP milletvekili eylemcilerle poz veriyor. Ne bu? Milletvekilinin işi bu değil, İstanbul’da Divan Oteli’ne giren CHP milletvekilinin birisi benim valime hakaret ediyor. Kim bu? O da CHP’li milletvekili. Bunların meşrebi, cibileyeti bu. Bunlar sandıktan alamadıkları neticeyi buradan alacaklarını sanıyorlar. Alamayacaklar mümkün değil. Biz polisimizin yanlışı varsa onu sorgularız, ama şiddet uygulayanları tek tek inceleyecek ve araştıracağız. Bütün MOBESE kayıtlarında bunlar var, inceleniyor. Sosyal medyada provokasyon yapanları da araştıracağız. Merak ediyorum, dünyanın değişik yerlerinden gelerek Taksim’deki olaylara karışanların burada ne işi var? Sanatçılara mahalle baskısı uygulayanları milletin bilmesini istiyorum. Bazı okul müdürlerine sesleniyorum, böyle müdürleri okulların başında görmek istemem, bu öğrencileri size iyi eğitim diye gönderdik, birilerin himmetine derslerden çıkararak gönderin diye değil. İmtihan olduğu gün okula gelmeyin diyorlar. Sabah 4’e 5’e kadar tencere tava. Hep aynı hava.”

Başbakan Erdoğan, açıklamasında şu görüşleri aktardı:

“Bu gösterilerde en başından itibaren söylenenleri dinledik. Bakanlar Kurulu’ndan daha fazla zamanı onlara ayırdım, tek tek dinledim. Bu demokrasi değil mi? Ama dışarı çıkıyor başka şey konuşuyor. Dünyada böyle başbakan da göremezler. Diyorlar ki, çok terssin, bazıları da diktatör diyor. Bu nasıl diktatör ki, samimi çevrecileri kabul ediyor. Diktatör orada size gösteri yaptıracak ha, bu mümkün mü? Kendilerine yargı kararını bekleyeceğimizi söyledik, halk oylamasının neticesine göre hareket edeceğimizi söyledik, bu kararlara rağmen bu inat, bu şiddet niye? Mesele başka. Önce partimin genel merkezine lav silahıyla saldırdılar, odama saldırdılar, ardından Reyhanlı’da 53 kardeşimizi şehit ettiler. Bu olayların halkanın parçası. Bu gösterilerde yer alan, almaya devam eden kardeşlerime sesleniyorum, mesele Gezi Parkı, ağaç değil, asıl mesele Türkiye. Artık bunu görün. Karanlık çevreler başaralı olamayacak, sizi hesaba katmadılar. Bu sessiz yığınları hesaba katmadılar. 76 milyonun bu şiddet eylemleri karşısında nasıl tek yürek olduğunu hesaba katmadılar. Ellerinde Türk bayrağıyla geziyorlar, bayrağı yakanlarla beraber oluyorlar. Bu arada Gazi Mustafa Kemal’i de istismar ediyorlar, bölücülerin posterlerini yan yana taşıyorlar. CHP’ye sesleniyorum, AKM’ye asılan paçavralar içinize sindi mi? Anıta asılan paçavralar içinize sindi mi? Camilerde alkol kullananlar içinize sindi mi? 18 gündür sokaklara yazılan küfürler, sloganlar içinize sindi mi? Başörtüsü düşmanlığında öne çıktıkları için CHP bunları kıskanmıştır”

Erdoğan, kendisini sert olmakla suçlayanlara şöyle seslendi:

“Sayın başbakan çok sert, diyenlere sesleniyorum; Sayın Menderes çok kibardı, nazikti, bu kadar kibar nazik insanı ipe götürdünüz, astınız, idam ettiniz, şimdi Erdoğan için de bunu kullanıyorsunuz. Allahın verdiği ömrü, Allah’tan başta kimse alamaz. Biz milletimizle bütünüz, bizi ayırmaya kimsenin gücü yetmeyecek. Gezi Parkı bahanesiyle ortaya konulan tavır samimi değildir. Milli iradeyi bir tarafa koymak suretiyle, azınlığın çoğunluğa tahakküm etme gayretinden başka birşey değildir. Biz çoğunluğun azınlığa tahakkümüne de evet demiyoruz. Gezi Parkı’nın arkasına saklanıp alçakca kendi hesaplarını görmeye çalışanları biliyorum. Milli irade hırsızlarını, kaymak tabakayı da iyi tanıyoruz. Sandıktan başka yol arayanlara geçit vermeyeceğiz. Milli irade hırsızlarına karşı tek yürek halindeyiz.”

Erdoğan, mitinge katılanlardan, bayrakları balkonlarına asmalarını da istedi.

Kaynak:NTV

 

 12numara

 Benzer Haberler

Van Persie’nin sözleşmesini feshettik!  

Van Persie’nin sözleşmesini feshettik!

Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final eşleşmeleri belli oldu  

Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final eşleşmeleri belli oldu

Futbolun sponsoru ACIBADEM ..  

Futbolun sponsoru ACIBADEM ..