Anasayfa > Röportajlar > Aziz Yıldırım’dan Açıklamalar!..16 Ocak 2017 Pazartesi, 16:11

Aziz Yıldırım’dan Açıklamalar!..

455

Aziz Yıldırım, Adanaspor maçı sonrası basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmasının başında Adanaspor‘u tebrik eden Başkanımız, “Bu soğuk havada taraftarlar gelebildiği kadar maça geliyor ama maalesef bir ikisi hariç oyuncular bunun idrakında değil” dedi.

Ardından yaşanan hakem hatalarına değinen Başkanımız, “İlk devrede 2-3 takım hariç, diğer bütün takımlara hakem hataları yapılıyor. Hakem sarı kart gösteriyor, oyuncuya diyor ki ‘burda, burda burda.’ Bu olmaz. Bir hata yapmışsa, kuralda ne yazıyorsa onu yaparsın. Hakem camiasında gruplaşmalar var. Senin adamın, benim adamım. Hakemlere para verilsin diye destek veren başkanlardan biriydim. Kafaları rahat olsun, onlar da sahada mutlu maç idare etsin diye. Şimdi bakıyoruz hiçbir hakem ceza almıyor. Eskiden hakemler ceza alırdı. Rahmetli Hasan Doğan geldiğinde, Türk sporunda hakemler bu haldeydi. O zaman Hasan Doğan bizlerle konuştu, hakemlerle ilgili gerekli operasyonlar yaptı. Kaç tanesini görevden uzaklaştırdılar, maç vermediler ve yeni bir hakem kadrosu oluşturdular. Onlarla bir düzen gitti ama şimdi yine bozuldu. Gruplaşmalar var, bu hakem Cüneyt Çakır tarafı belli yani. Riva’da toplantı yapıyorlar, MHK üyesiyle hakem tartşıyor, zincir de kaybolmuş.

Daha 6. 10. dakika penaltı var. Bunu vermeyip maçın kaderi ile oynuyorsun. Bütün emekler boşa gidiyor. Sayın Cumhurbaşkanı başta olmak üzere spor ile alakalı herkesi göreve çağırıyorum. Siyasilere sesleniyorum burada hakem terörü var. Yusuf Namoğlu ile ilgili yazı gönderdik diye kulüp olarak beni ceza heyetine sevk etmişler. Bana ceza vermeniz olayı çözecekse, ben hiç gelmeyeyim. Ama söyleyeceğiz doğruları, yanlışları. Türk sporu böyle gitmez.

NNNNNNNNNN

Bu ülkede Cumhurbaşkanını veya Başbakanı eleştirebiliyorsunuz, size hiçbir şey olmuyor. Federasyon başkanı, federasyon veya hakemle ilgili bir şey söylediğimizde, sopa ellerinde, ‘Ceza veririz’ diyorlar. Türk sporuna zarar veriyorlar. Türk sporu nereye gidiyor. Spor için ne yapıyorlar. bu ülkde Sayın Başbakanın maaşı 25 bin TL. Federasyonda kaç kişi 25 bin alıyor, açıklasınlar. Dün Aykut Hoca konuşuyor, yanlış mı konuştu? Doğru. Bugün de Ümit (Özat) Hoca konuşmuş. Yanlış mı? Değil. Başkanlar konuşuyor, yanlış mı, değil. Hep beraber konuşalım. Merkez Hakem Komitesi Başkanı, bir başkanla oturuyor 4 saat yemek yiyor. Bir defa da değil iki defa. Bir defa bizle konuşmuş mu? Söylediklerini yazıyorsun, inkar ediyorlar.

Türk futbolu 10 sene sonra da bu durumdan kurtulamaz. Almanya hatırlayın, 2000’lerde hiçbir oyuncusu yoktu. Belçika, Macaristan öyle. Planlar doğrultusunda Almanya’da 150-200 oyuncu yetişti. Herkes para yeme peşinde. Böyle düzen olmaz. Devlete çağrı yapıyorum; bu spora el atın. Çok yazık. Bu kadar paralar harcanıyor. Hiçbir şey yok. Böyle düzen olur mu? TRT’de bir tanesi çıkıyor, çok akıllı ya, Fenerbahçe yayından 100 milyon dolar alıyor diye konuşuyor. 30 milyon dolar alıyoruz. Yayının yarısı TL, yarısı dolar. Vermedin penaltıyı, sarı kartı göstermedin; ikinci devre herkese sarı kart gösterdin.

Böyle sistem olmaz beyler, sizler de bu çarkın içinden çıkın. Doğruları yazın. Hatır gönül muhabbet işine girmeyin. Medyaya genel söylüyorum. Türk Milli Takımı bu sistemde başarılı olamaz. Yerli oyuncuların hepsi kendini o çizgiyi atlamış zannediyor. Bir gelişme yok yani.

Ben hapishaneye girdim, Kulüpler Birliği’nden 1 kişi ziyaret etti mi? Etmedi. Ben niye katılayım Kulüpler Birliği zirvesine. Bu stat dolu olsaydı bugün taraftar sahaya inerdi. Lens atağa çıkıyor, orta sahadaki oyuncu yerde yatıyor, hakem oyunu durduruyor. Bu sadece Adanaspor ile ilgili değil, genel anlamda. Tehlike görüyorum. Birlik beraberlik için ses çıkartmıyoruz. Ama Federasyon onlara bir şey yapmıyor. Hata yapan ceza alacak. Biz konuşunca ceza alıyoruz. Hakem kararlarında istikrar olacak. Bunu devletin en üst kademelerine kadar taşıyacağım. Hep hata var hep hata var. Hata yapan ceza alacak.

Dün Mete Kalkavan’ın hali neydi. Hakem kararlarında istikrar olacak. Aynı hareket için aynı karar çıkmalı. Bizimkiler kafalarına göre karar veriyor. Kaleci vakit geçiriyor, uyaran yok. Böyle Türk futbolu gelişmez. Her gün tiyatro oynarız.

Şimdi diyorla ki her şeyi TL’ye çevirelim. Bütün federasyonlar bize ceza kesiyorlar veya bizden para alacaklar; örneğin stad kirası. Dolar ödüyorum. O zaman hepsini TL’ye çevirelim. Biz de TL alalaım. Gelin 5 yıl Türkiye’ye yabancıyı yasaklayalım. Altyapıları organize edelim. Bir şeyler yapmak lazım. Plan yok, program yok.Yetiştiren bir tane antrenör var mı? Mesela Adanaspor’un başına bir antrenör yolluyorlar, sonra da milli takımda devam ediyor. Bu ülkede başka adam yok mu? O gittiyse onun yerine başka birini yetiştirin. Eğitmen yok. Devlet adına bu işleri yapacak Federasyon ama Federasyon bir şey yapmıyor ki. Konuştun mu ceza. Bugün 14 sayfa savunma yazdım gönderdim.Yarın sizilere dağıtacağım. Bundan sonra her yazdığım yazının bir tanesini Cumhurbaşkanı sekterine göndereceğim, bir tanesini Gençlik Spor’a göndereceğim, herkes yazdıklarımzı okusunlar. Hakem sahanın içine girdiği zaman kafasında hiçbir şey olmayacak. Bugünkü hakem maç iki iki bitsin diye elinden geleni yaptı. Ne Adana ne de biz atabilirdik.

Bütün kulüplere çağrı yapıyorum. Hakem hatalarından şikayetçiyseniz, bunda da samimiyseniz gelin bir karar verelim, yeniden federasyon seçimi yapalım. Yeni bir düzene geçelim. Onlar gitmeyeceklerini anladıkları için, bu tavır devam ediyor. Bir araya gelip, bu operasyonu yaparsak, gelen herkes her şeye dikkat eder. Benim destek bulmaya ihtiyacım yok. Ben 3 Temmuz’u yaşamış adamım. Hepimiz bir araya geleceğiz. Seçim olacaksa seçim veya başka bir şeyler olacaksa o olacak. Yusuf Namoğlu, gitmiş kalmış önemli değil. Ben zihniyetten bahsediyorum. Bu zihniyetin ortadan kalkması lazım. Bu sene Federasyona en az 10 mektup yazdım, yanlışları anlattım. Bütün takımlarla ilgili hataları yazdım, Lig TV’den alınmış kasetleri koydum. Hepsi var. Hangi hakem ne yaptı. Bundan sonra bütün maçlardan önce tayin edilen hakemlerle ilgili ilk devrede ve devam eden süreçte yaptıklarını kamuoyuna açıklayacağım.

 12numara

 Benzer Haberler

Kocaman: Düzen takımı olmalıyız…  

Kocaman: Düzen takımı olmalıyız…

Sezonun en güzel maçı olacak  

Sezonun en güzel maçı olacak

Eljif Elmas: İnşallah Fenerbahçe’ye de çok katkım olur  

Eljif Elmas: İnşallah Fenerbahçe’ye de çok katkım olur