Anasayfa > Editör Seçimi/Yazarlar > Dik Duran Başbakan!28 Şubat 2014 Cuma, 14:58

Talha Yazgan Hakkında


Dik Duran Başbakan!

3ab2a040-17b7-11e3-a653-99e13cd7e710-jpg20130907154509

Son yıllarda Türkiye’de yaşanan olaylar hepimizi şaşırtmaya devam ediyor. Tape, kaset, montaj gibi birçok kelime herkesin dilinde dolaşırken, her gün her saat farklı gelişmeler yaşanıyor. Aslında bu gelişmeleri analiz ederken, geçmişte yaşanılan olayları düşünmek, ders çıkarmak ve günümüze uyarlamak gerekir.

Türkiye Cumhuriyeti, 27 Mayıs 1960’da, 12 Eylül 1980’de, son olarakta 28 Şubat 1997’de post-modern bir darbe ile karşı karşıya kalmıştır. Aradan yıllar geçtikten sonra insanlar Adnan Menderes’in haksız yere idam edildiğini söylüyordu. Sayın Başbakan’ın da gösterdiği belgedeki gibi Adnan Menderes’in ve ekibinin uçak dolusu altınlarla yurtdışına kaçacağı ve yolsuzluk yaptığı iddia ediliyordu. Yine dış güçlerin yönlendirdiği olaylar neticesinde, ülkemizde Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan gibi kişiler de idam cezalarına çarptırılmışlardı. 28 Şubat 1997’de de darbenin farklı bir boyutunu görmüştük. Aynı Şekilde, Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın öldürülmesi ile ilgili olarak yıllar sonra adımlar atılmaya başlanmıştı. Yani, Türkiye bir atılım göstermeye çalıştığında veya sorunsuz yoluna devam ettiği zamanlarda her zaman kaosa sürüklenmeye çalışılmıştır.

Ülkemizde ki PKK sorunu nedeniyle binlerce şehit verilirken, milyar dolarlarda uçup gitmişti. İyi veya kötü bir adım atıldı ve şuan için çözüm sürecinin etkisiyle şehit haberleri almamaya başladık. Bir askeri vesayet terimi vardı ki, günümüzde olması gerektiği gibi artık askerin siyasetle bir irtibatının kalmadığını görüyoruz. İnsanları ayaklandırabileceğiniz bir yolsuzluk kaldı bir de milyonları etkileyen futbol kalmıştı aslında! Artık Türkiye Cumhuriyeti, Türklerin tarihine yakışır şekilde hiçbir ülkede yaşananlara ve olaylara duyarsız kalmıyordu. Başbakan tarafından, dünya liderlerinin yer aldığı toplantı ve seminerlerde gereken cevaplar tek tek verilirken, Türk milleti de bu durumdan gayet hoşnuttu. Bir elin parmakları kadar büyük şirket sayılabilirken artık onlarca dev şirket oluşmuştu. Yollar, lüks oteller, dev projeler derken yeni havaalanı ve 3.köprü ile artık Türkler fazla ileriye gitmeye başlamıştı!

Untitled-1eee

Bir de spora, futbola bakmak gerekir. Başbakan’ın futbol sevgisinin de etkisiyle, birçok takım yepyeni stadyumlara kavuştu ve kavuşma aşamasındalar. Talimatıyla hızla yaptırdığı, TT Arena’da açılışta belirli gruplar tarafından yuhalandı, stadyumlarda küfürler edilmeye başlandı. İyi bir Fenerbahçeli olan Tayyip Bey, Fenerbahçe’ye de birçok anlamda yardımda bulundu. Ancak 3 Temmuz sonrası Fenerbahçe taraftarlarının hedefi haline getirilmek istendi. Çünkü Fenerbahçe camiası diğer camialardan çok farklıydı, kulübünü böylesine sahiplenen taraftarlar bulmak imkansızdı. Futbolda gerilen ortamda, her kulüp her olumsuzluğu kendisinden biliyordu. Fenerbahçe camiası üzerine oynanan oyun aynen Türkiye’ye oynanan bir oyun gibi devam ediyor. Kulüplerin taraftarlarının sokaklara dökülmesi isteniyor!

Sonrasında, Gezi Parkı olayları, 17 Aralık olayları ardı ardına geliyor, yolsuzluk iddiaları patlayıveriyor. Aynı dönemde, çok bariz şekilde Fenerbahçe aleyhine kararlar verilmeye başlanıyor. Paralel devleti yalnızca siyasette, yargıda, emniyette değil sporda da aramak gerekiyor! Irak’ta, Mısır’da, Libya’da, Suriye’de, Ukrayna’da, Brezilya’da yapılanlar Türkiye’de yapılmak isteniyor. Ancak, dik duran bir lider olan Başbakan buna şimdilik engel oluyor! Karşısında olanlar dışında kendi yol arkadaşlarından darbeler yiyor, kimisi yeni bir parti istiyor, kimisi Erdoğan’sız Ak Parti istiyor, kimisi ölmesini istiyor, kimisi idam edileceğini söylüyor! Ancak bu millet Menderes’te, Özal’da yaşadığı pişmanlıkları bu kez yaşamak istemiyor ve kendi iradesine sahip çıkıyor.

Başbakan belki bu mücadeleden galip çıkacak, belki seçimlerde güçlenerek gelecek, belki seçimi kaybedecek, belki de ölecek! Ancak bunun kararını önce Allah sonra millet verecek!

“Her şeye doğru demek aptallıktır, her şeye yanlış diyen zorbadır.”

Talha YAZGAN

talha@12numara.com.tr

 

 Benzer Haberler

Kocaman taraftara ihanet ediyor!  

Kocaman taraftara ihanet ediyor!

Doğruyu yapan kazandı  

Doğruyu yapan kazandı

Güneş skora göre oynadı  

Güneş skora göre oynadı