Anasayfa > Haberler > Dünyanın En Lüks Stadında Oynayacağız..12 Aralık 2016 Pazartesi, 19:11

Dünyanın En Lüks Stadında Oynayacağız..

2333

Avrupa Ligi’ndeki temsilcilerimizden Fenerbahçemiz, Krasnodar karşılaşmasını Türk mühendislerin inşa ettiği ve dünyanın en lüks stadı olarak lanse edilen statta oynayacak.

Fenerbahçe’nin Avrupa Ligi’nde eşleştiği Krasnador’ın stadını Türk İnşaat firması yaptı.

34 bin 300 kişilik bir futbol kompleksi olan Krasnodar Stadı’nda seyirci sayısı 40 bin kişiye kadar çıkarılabiliyor.

DIŞARDA HAVA SICAKLIĞI EKSİ 25 İKEN İÇERDE ARTI 10’DERECEYE KADAR ÇIKARABİLEN SİSTEME SAHİP

Futbolcuların soyunma odalarındaki ultra lüks konfordan, ısıtmalı ve soğutmalı seyirci koltuklarına, çim zemininden stadın iç kısmını saran dev LED ekranına, dışarda hava sıcaklığı eksi 25 iken içerde artı 10’dereceye kadar çıkarabilen sistemi ile görenleri şaşırtan Krasnodar Arena’yı yapan Türk inşaat firması, Rusya’da ve dünyada büyük ses getirdi.

Futbolu hayatının merkezine koyan ve 2008’de kurduğu takımı sekiz yıl içinde bugün Avrupa Ligi’nde mücadele eden bir takım haline getiren bir kulüp, başkanın kendisi gibi futbol aşığı bir inşaat şirketi sahibi ile dostluğu dünyaya eşi benzeri olmayan bir stadın kazandırılmasını sağladı.

CRYO SAUNA MEVCUT

Türk inşaat şirketi Esta Construction tarafından yapılan Krasnodar Arena’da, futbolcular için bütün konforun sağlandığı en üst teknoloji kullanıldı. Futbolcular dışarıdan Kolezyum görünümünde olan stadın soyunma odalarında bir anda eksi 150’lere ulaşan soğuk şok ve ardından yine saniyeler içerisinde tekrar eski vücut ısılarına kavuşacakları Cryo sauna sisteminden jakuzilerine, hamamlarına ve ailelerinin maçı izleyebileceği özel restoranlı alanlarına kadar her şeye sahip.

054316_o

KRASNODAR YÖNETİMİ’NDE TÜRK İŞADAMI BAHATTİN DEMİRBİLEK AKTİF BİR ROL OYNUYOR

Krasnodar’ın Başkanı Sergei Galitsky’nin en güvendiği isimlerden biri Türk işadamı Bahattin Demirbilek.

Demirbilek takımın kısa sürede gösterdiği başarının ve yaptıkları stad sayesinde bu gururun takımda sadece Rusya’nın değil kendisinden dolayı Türkiye’nin de başarısı olarak algılandığını belirtti. Türkiye ile Rusya arasındaki dostluk ilişkisine sportif anlamda katkı sağlamaya çalıştığını belirten Türk iş adamı, transfer dönemi için bir çok Türk futbolcuyu da mercek altına aldıklarını söyledi.

Sekiz yıl önce kurulan ve üst lige çok hızlı bir şekilde çıkan, son üç yıldır da Avrupa kupalarında mücadele eden Fc Krasnodar’ın ultra VİP stadını da inşaa ederek kendisinden söz ettiren Bahattin Demirbilek, Krasnodar taraftarları arasında da çok sevilen bir isim.

8r-90057

STAT ŞEHİRDEKİ TURİSTİK GEZİLECEK NOKTALAR ARASINA GİRDİ

Seyircilerin sadece maç izlemek için değil, aynı zamanda alışveriş merkezi, restoran, olimpik yüzme havuzu gibi imkanlarından da yararlanabileceği stadyum görüntüsü ile şehirde turistik gezi düzenlenecek noktalar arasında da yerini almış durumda.

Özellikle seyircilerin arkasına döşenen ve stadı çepeçevre saran LED ekrandaki görsel şovlar ve oyunla ilgili bilgilerin yer aldığı medya ekranının stada kattığı atmosfer ise görülmeye değer.

Krasnodar Arena stadının proje müdürü Erdal Güner, yapımına 2013’te başladıkları stadı 40 ay gibi bir sürede tamamladıklarını belirterek, “120 bin metre kare kulanım alanı ve 34 bin 300 kişilik bir futbol kompleksi burası. Ama seyirci sayısı 40 bin kişiye kadar çıkarılabiliyor. Rusya’nın, aynı zamanda da dünyanın en lüks ve VIP stadı oldu. Bunu bir Türk şirketi Esta Construction olarak yapmış olmak ayrıca bir gurur kaynağı olmuştur bizler için. Stadı bizim için farklı kılan bir başka özellik de Krasnodar Futbol takımının başkan yardımcısı, bizim yönetim kurulu başkanımız Bahattin Demirbilek olması da bizim için projeyi daha farklı kılmıştır.

turk-firmasinin-6

KOLTUKLARDA USB GİRİŞİ VAR

Stadı farklı kılan bir özellik ki bu dünyada bir ilk, o da medya ekranımız. Yaklaşık 5 bin metrekare (4 bin 700 metrekare) yüzeye sahip. Bu bütün stadyumu çepeçevre içerıden saran bir medya ekrandır. Bütün statlarda dışarıda yer alan medya ekran burada içeride yapıldı.

Biliyorsunuz 2018’de Dünya Futbol Kupası müsabakalarında da bu stadyumun yer alabilme olasılığı var. Bundan dolayı da çok kolay bir şekilde kapasitesi 40 bine çıkarılacak şekilde tasarlandı.

VIP KOLTUKLAR İSPANYA’DAN

VIP’lerin olduğu bölüme İspanya’dan getirmiş olduğumuz özel koltuklarla donatıldı. Isıtması, soğutması ve USB sistemi hep koltuklarda bulunmakta. Diğer bütün seyirci koltukları da Almanya’dan getirilmiştir.

Stadyumun çok ultra lüks olduğunu anlattık, bu da kullanılan ince iş malzemeleri ile alakalı. En özel malzemeler; özellikle de doğal taş işçiliği ile tipik bir kolezyum gibi tasarlanmış ki bu Türk işçisinin bir başarısı olarak adlandırılabilir.

DÜNYANIN EN LÜKS STADYUMU

Dünyanın en lüks stadyumunu inşa etmekten çok gurur duyduk. En önemli özellik bir ilk olan Rusya’da halat germe sistemi ile yapılmış olan çatısı. Burada çok özel bir ısıtma sistemi kullanıldı ki Rusya burası biliyorsunuz hava ısısı çok düşük. Dışarıda hava ısısı eksi 25 derece iken içeride bu sıcaklık artı 10 dereceye kadar getirilebilen bir sistem düzenlendi.

Yine medya ekranın stada çok ciddi bir hava kattığını söyleyebilirim. Bu medya ekran çok ciddi ilgi görüyor. Zemini çok özel bir teknolojisi ile yapılmış bir futbol sahası ve rulo şeklinde değil ekme biçiminde yapılmış bir zemine sahip saha. Zeminin havalandırma, sulama, ısıtma sistemleri hep yapıldı.”

 12numara

 Benzer Haberler

Yıldırım Biga’da Dernek Üyeleriyle Bir Araya Geldi  

Yıldırım Biga’da Dernek Üyeleriyle Bir Araya Geldi

Regâib Kandilimiz Mübarek Olsun  

Regâib Kandilimiz Mübarek Olsun

“Çanakkale’de Bir Hilal Uğruna” Sergisi Açıldı  

“Çanakkale’de Bir Hilal Uğruna” Sergisi Açıldı