Anasayfa > Haberler > Kanarya Beklemede…23 Haziran 2013 Pazar, 15:45

Kanarya Beklemede…

45
 Başkan Aziz Yıldırım önderliğindeki Fenerbahçe’nin, dün UEFA Disiplin Kurulu’na yaptığı savunma 6 saat sürdü. Sarı-Lacivertliler, ‘Biz temiziz’ vurgusunu yaparken, tarihi kararın yarın ya da salı günü açıklanması bekleniyor..
1- Yıldırım adeta uyumadı
Fenerbahçe’nin, UEFA Disiplin Kurulu’ndaki savunması öncesi Başkan Aziz Yıldırım, kendilerinden bir gün önce savunmasını yapan Beşiktaş Başkanı Fikret Orman’ı aradı. Yıldırım, Orman’dan müfettişin ve disiplin kurulu üyelerinin kendisine nasıl davrandıkları hakkında bilgi aldı. Buradan aldığı verileri kurmaylarıyla paylaşan Yıldırım, duruşma öncesi sabaha kadar avukatlarıyla fikir alışverişinde bulunup, son detayları masaya yatırdı. Fenerbahçe’yi Martens hukuk bürosu, Asbaşkan Deniz Tolga Aytöre ve Avukat Ayhan Çopuroğlu, Yıldırım’ı adli yargılama savunmasının hazırlanmasında da görev yapan Asbaşkan Deniz Tolga Aytöre, Şekip Mosturoğlu’nu Ayhan Çopuroğlu, İlhan Ekşioğlu’nu adli yargılamada da avukatı olan Ersan Şen, Ali Yıldırım’ı Yasemin Merçil ve Cemil Turan’ı da Abdullah Kaya savunacaktı.
2- Toplantı 09.45’te başladı
İlhan Ekşioğlu, Ali Yıldırım ve Cemil Turan’ın gitmediği İsviçre’deki toplantı, dün sabah saat TSİ 09.45’te başladı. Salonda,
Sarı-Lacivertliler’in Disiplin Kurulu’na sevk edilmesini sağlayan raporu hazırlayan İspanyol müfettiş Miguel Lietard Fernandez ve 3 tane de Disiplin Kurulu üyesi vardı. Oldukça gergin ve stresli geçmesi beklenen toplantıda ilk olarak Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım söz aldı. Başkan, bizzat savunmasını kendisi yaparken, önemli detayları da kurulla paylaştığı bildirildi. Kurulu, suçsuz oldukları yönünde ikna etmeye çalışan Yıldırım’ın, tüm detayları da en ince ayrıntısına kadar söylediği ifade edildi. Bu arada kulübün avukatları da söz alıp, Fenerbahçe’ye ve yöneticilere yönelik yapılan suçmaların ‘haksız’ olduğu vurgusunu yineledi.
3- 7 maç tek tek anlatıldı
Yıldırım’ın savunmasının ardından 12.00’de duruşmaya ara verildi. Sonrasında şike yapıldığı öne sürülen ve direkt İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararlarında yer alan 2010-11 sezonundaki 7 maç Fenerbahçe-Ankaragücü, Fenerbahçe-İBB, Gençlerbirliği-Fenerbahçe, Sivasspor-Fenerbahçe, Bucaspor-Fenerbahçe, Eskişehir-Fenerbahçe ve Karabükspor-Fenerbahçe inceleme altına alındı. Maçlar izlenmedi ancak, karşılaşmalarla ilgili savunmalar tek tek Fenerbahçe’nin avukatları tarafından yapıldı. 2012-2013 sezonundan önce dosyaya ilk atanan David Cesserly’nin raporuyla, şu anki İspanyol müfettişin raporunun çelişkili olması konusunda bir söylemde bulunulmadı. Ancak, Steaua Bükreş’in şikeye karışması sonrasında 4.5 yıllık yargı kararının beklenildiği hatırlatıldı.
4- Jet hızıyla karar verilecek
UEFA’nın Nyon’daki merkez binasındaki toplantıda Aziz Yıldırım’ın, her ne olursa olsun kurmaylarını ve avukatlarını bir an olsun yalnız bırakmadığı bildirildi.  Başkan Yıldırım, Mosturoğlu, Ekşioğlu, Turan, Ali Yıldırım’ın savunmaları sırasında da hep oradaydı. Bu arada UEFA Disiplin Kurulu’nun çoğunlukla soru sormadığı, söz hakkı verdiği konularda Fenerbahçe heyetini araya girmeden dikkatlice dinlediği, çok kısa da olsa bazı bölümlerde soru sordukları öğrenildi. Raporu hazırlayan Müfettiş Fernandez’in de savunmalar sırasında sık sık not tuttuğu vurgulandı. Herkes dinlendikten sonra ise 6 saat süren toplantı, 16.45’te tamamlandı. Disiplin Kurulu kararının yarın ya da salı günü açıklanacağını belirtildi.
‘Çok ağır bir ceza gelmez!’
Nyon’daki toplantının ardından başkan Aziz Yıldırım, habercilere açıklama yapmadan UEFA Genel Merkezi’nden ayrılırken, yönetim adına Şekip Mosturoğlu ile avukat Deniz Tolga Aytöre konuştu. Aytöre, Türkiye’deki 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararları üzerinden bir disiplin soruşturması yapıldığının altını çizerek, “Ortada UEFA’nın kattığı bir şey yok. Türkiye’de yapmış olduğumuz savunmadan farklı olarak burada yeni deliller sunduk. Bu bir süreç. Karar açıklandıktan sonra, buradaki süreç devam edecek. Herkesin konuştuğu gibi çok ağır bir karar çıkmasını beklemiyoruz” dedi.
Mosturoğlu: Tatmin olduk
Çok ciddi ve yorucu bir toplantıdan çıktıklarının altını çizen Mosturoğlu ise “Kişisel değerlendirmem, Türkiye’deki raporun kes/yapıştır ile burada bize sunulması. Buna göre baktığımızda bir ön yargı oluşabilir. Çünkü oradaki bazı ibareler bile, şüphe yaratmak için yeterli. Ancak, burada bunların aşıldığını düşünüyorum. Uzun bir duruşma olduğu için maçları izleme vakti olmadı ama bunlar üzerine konuşuldu. Toplantıda yaptığımız savunmalara ve savunmaların karşılığında aldığımız cevaplara bakarsak, bizim için toplantı tatminkar oldu” diye konuştu.
İşte 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararları
Türkiye’ de 3 Temmuz 2011’de başlayan şike süreciyle ilgili olarak 16. Ağır Ceza Mahkemesi, bir rapor hazırlamıştı. UEFA’nın da bu rapor üzerinden Fenerbahçe’yi Disiplin Kurulu’na sevk ettiği belirtilmişti. Söz konusu olayla ilgili olarak mahkeme, Aziz Yıldırım’ın 6 yıl 3 ay, Ali Yıldırım’ın 1 yıl 3 ay, Şekip Mosturoğlu’nun 1 yıl 10 ay, İlhan Ekşioğlu’nun 1 yıl 2.5 ay 10 gün ve Cemil Turan’ın da 11 ay 7 gün ceza almasını kararlaştırmıştı. Ancak bu cezaya çarptırılan yöneticiler, davayı Yargıtay’a taşırken, UEFA da hazırladığı rapordaki bütün gerekçelerini 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 682 sayfalık dosyasına dayandırmıştı.
MİNİ YORUM
Yönetim dersine iyi çalışmış…
Fenerbahçe taraftarları, dün Nyon’un havasını tamamen Sarı-Lacivert’e boyadı. Tezahüratlarla içerideki yöneticilere destek olunması, çok önemli bir birlikteliğin göstergesiydi. Özelllikle başkan Aziz Yıldırım ve yöneticilerin, taraftarların yanlarında olduğunu hissetmiş olmaları, onlar açısından da önemli bir güç oluşturdu. Bunun UEFA’ya bir etkisi olmuş mudur? Belki az da olsa etkilemiş olabilir. Ama en önemli nokta, 3 Temmuz sürecinden bu yana Fenerbahçe’nin camia olarak göstermiş olduğu bütünlüğün devamı vardı İsviçre’de. Yönetim gerçekten dersine iyi çalışmış. Son ana kadar savunmanın detayları üzerinde çalışmışlar. Toplantıdan çıkan yöneticiler, en geç salı günü açıklanacak kararın, kulüp adına olumsuz bir şey doğurmayacağı yönünde bir görüşe sahip. Şimdi artık gözler UEFA’da. Şu an bir şey söylemek zor. Camiada da merakla çıkacak sonucu bekleniyor.

 12numara

 Benzer Haberler

Fenerbahçemiz derbide farkı azaltmak istiyor  

Fenerbahçemiz derbide farkı azaltmak istiyor

Hakemden uzak duracağız..  

Hakemden uzak duracağız..

Mahmut Uslu’dan Ali Koç Açıklaması  

Mahmut Uslu’dan Ali Koç Açıklaması