Anasayfa > Haberler > Rüya artık gerçek olmalı!06 Eylül 2013 Cuma, 21:56

Rüya artık gerçek olmalı!

ıu
Sadece İstanbul ya da Türk sporunun değil, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli günlerinden biri yarın. İstanbul, 2020 Olimpiyat Oyunları’nın ev sahibi olma yolunda son düzlüğe giriyor!
İstanbul, uzun süredir Olimpiyat Oyunları’na evsahipliği için uğraşıyor. Birçok kez aday oldu, ama kazanamadı. Ancak 2020 adayı İstanbul’un eli bu kez her zamankinden daha güçlü.
İstanbul ilk defa üçlü finale kaldı… Rakipler Tokyo ve Madrid… Ve 2020 Olimpiyat Oyunları’nın evsahibini Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin yarın yapacağı oylama belirleyecek.
2005 yılında pek şans verilmeyen Londra’nın, dönemin Başbakanı Tony Blair’in çabalarıyla Olimpiyat Oyunları’nı kazanması, siyasilerin, oylama gününe ilgisini arttırdı. Bu yıl aday şehirler üst düzeyde temsil edilecek.
reklam
İstanbul’un lobi faaliyetlerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Madrid’inkini İspanya Kralı Juan Carlos, Tokyo’nunkiniyse Japon Kraliçesi Michiko ile Başbakan Shinzo Abe yürütecek.
İstanbul’un en büyük kozu, coğrafi konumu olacak. Eğer İstanbul kazanırsa olimpiyatlar ilk defa iki kıtada aynı anda düzenlenecek, saat farkı olmadığından Avrupa’dan rahatlıkla izlenebilecek.
İstanbul’un kazanmasıyla, 1896 yılından beri düzenlenen olimpiyatlar ilk defa müslüman bir ülkeye verilmiş olacak.
Ünlü sporcuların desteği de seçimlerde önemli rol oynayacak. Son yılların en önemli futbolcusu Arjantinli Messi, Madrid’i desteklediğini açıklasa da, oylamanın yapılacağı Buenos Aires sokaklarını Messi’nin İstanbul’u işaret eden afişleri süslüyor.
Bahislerde favori açık ara Tokyo. Ancak 2012 ve 2016 için yapılan oylamalarda favorilerin kazanamaması Madrid ve İstanbul’un umutlarını artırıyor.
İstanbullular, seçim sonuçlarını Sultanahmet Meydanı’nda kurulacak dev ekranlardan izleyecek. İstanbul kazanırsa kutlamalar başlayacak. Kaybederse, hayaller bir sonraki olimpiyata, 2024’e kalacak.

 12numara

 Benzer Haberler

Dev araziyi satın alıyor!  

Dev araziyi satın alıyor!

Yıldırım Biga’da Dernek Üyeleriyle Bir Araya Geldi  

Yıldırım Biga’da Dernek Üyeleriyle Bir Araya Geldi

Regâib Kandilimiz Mübarek Olsun  

Regâib Kandilimiz Mübarek Olsun