Anasayfa > Haberler > Sahte çürük raporu davasında karar05 Nisan 2013 Cuma, 16:12

Sahte çürük raporu davasında karar

azizkt5tled-1

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme kararını açıkladı.

17 tutuksuz sanığın yargılandığı davanın duruşmasına Balyoz davasından tutuklu Üçok ile birlikte 4 tutuksuz sanık katıldı.

Sahte çürük raporu davasında emekli askeri hakim Ahmet Zeki Üçok’a 9 yıl 7 ay, örgüt lideri olduğu belirtilen Murat Tugay Tepe’ye 142 yıl 11 ay hapis cezası verildi. Tepe hakkında yakamala kararı çıkaran mahkeme, işkadını Sibel Çarmıklı’yı da 2 yıl 6 ay cezaya çarptırıldı.

Mahkeme savunmaların ardından sanıklara ve avukatlarına son sözlerini sordu. Avukatlar ve sanıklar mahkemeden beraat kararı vermesini talep etti. Duruşmaya ara veren mahkeme daha sonra hükmünü açıkladı.

Ahmet Zeki Üçok’a ‘örgüt üyesi olmak’, ‘yağmaya teşebbüs ve dolandırıcılık’ suçundan 9 yıl 7 ay hapis cezası verildi. Örgüt üyeliğinden ceza verilen Üçok, iddianamede örgüt yöneticiliği ile suçlanmıştı.

52 ayrı eylemden beraat eden Üçok, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’a yönelik ‘yağmaya teşebbüs’ suçlamasından da beraat etti. Kararda, “Sanıklar Ahmet Zeki Üçok, Murat Tugay Tepe, Erdem Kılıç, Sibel Çarmıklı ve Can Çarmıklı’nın Aziz Yıldırım’a yönelik yağmaya teşebbüs suçunu işlediklerine dair yeterli delil bulunmadığından beraatlerine karar verilmiştir.” denildi.
Örgüt yöneticiliği ile suçlanan Murat Tugay Tepe, ‘örgüt kurmak ve yönetmek’, ‘yağma’, ‘yağmaya teşebbüs’ gibi suçlardan 142 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırıldı. Tutuksuz yargılanan Tepe, hakkında 52 eylemden aldığı bu ceza göz önünde bulundurularak hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

İşkadın Sibel Çarmıklı ve oğlu Can Çarmıklı, suç örgütüne üye olmak ve dolandırıcılık suçundan 2 yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kararda bazı sanıklar, ünlü oyunculara yönelik suçlardan da ceza aldı. Dizi oyuncusu Sinan Çalışkanoğlu’na yönelik yağmaya teşebbüs suçundan sanıklar Murat Tugay Tepe, Erdem Kılıç ve İsmail Es 1 yıl 8’er ay hapis cezası aldı. Oyuncular Murat Cemcir, İlker Ayrık ve Engin Akyürek’e yönelik ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan sanık Murat Tugay Tepe’ye 2 yıl 6’şar ay hapis cezası verildi.

Davada diğer sanıklara da çeşitli oranlarda ceza verilirken 6 sanık hakkında ise beraat kararı çıktı.

 12numara

 Benzer Haberler

Yıldırım Biga’da Dernek Üyeleriyle Bir Araya Geldi  

Yıldırım Biga’da Dernek Üyeleriyle Bir Araya Geldi

Regâib Kandilimiz Mübarek Olsun  

Regâib Kandilimiz Mübarek Olsun

“Çanakkale’de Bir Hilal Uğruna” Sergisi Açıldı  

“Çanakkale’de Bir Hilal Uğruna” Sergisi Açıldı