Anasayfa > Haberler > Sarıkamış şehitlerini rahmetler alıyoruz..23 Aralık 2016 Cuma, 15:49

Sarıkamış şehitlerini rahmetler alıyoruz..

t67
Sarıkamış Harekatı’nın 102. yılı anma etkinlikleri dahilinde, binlerce vatandaş hazırlanan güzergahta Allahu Ekber Dağları üzerinden 4,5 km yürüyecek..

Karsın Sarıkamış ilçesinde, 1. Dünya Savaşı’nda Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun, Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak amacıyla başlattığı ve 90 bin askerin şehit düştüğü Sarıkamış Harekatının 102. yılı anma etkinliklerinde, binlerce vatandaşın hazırlanan yeni güzergahı kullanarak ecdadı anmak üzere 4,5 kilometre yürümesi planlanıyor.

Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1. Dünya Savaşı sırasında 22-23 Aralık 1914 ile 5 Ocak 1915 tarihleri arasında Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak amacıyla başlattığı ve büyük bir çoğunluğu donarak olmak üzere 90 bin askerin şehit düştüğü Sarıkamış Harekatının yılında her yıl çeşitli etkinlikler yapıldığını anımsattı.

Bu yıl da tarihe sahip çıkmak ve şehitlerin anılması için etkinlikler yapılacağını bildiren Karaman, SarıkamışHarekatının 102. yılında, Sarıkamış şehitlerini anma etkinlikleri için hazırlıkların aralıksız devam ettiğini söyledi.

Karaman, bu yılki etkinliklere büyük bir katılım beklediklerini ifade ederek, “Kars Valimiz Rahmi Doğanın koordinesinde yapılacak etkinliklere, başta Cumhurbaşkanımız, Meclis Başkanımız, Başbakanımız ve bütün bakanlarımızı, üst düzey yöneticilerimizi davet ettik. Şu an itibarıyla Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan ile Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’ın katılması kesinleşti.” dedi.

98z_head66line

DAĞCILAR ŞEHİTLER İÇİN ALLAHU EKBER DAĞLARINA TIRMANACAK

Etkinlikler dolayısıyla bakanların Sarıkamış’a önemli destek verdiğini vurgulayan Karaman, “Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın katkılarıyla Kars Valiliği, SarıkamışKaymakamlığı olarak anma etkinliklerini gerçekleştireceğiz. Programımız yarın Türkiye Dağcılık Federasyonunca (TKF) Sarıkamış Allahuekber şehitliği önünde düzenlenecek törenin ardından 3 bin 180 metre yüksekliğindeki Allahuekber Dağlarına 250 dağcının tırmanışıyla başlayacak.” diye konuştu.

Karaman, etkinlikler çerçevesinde 6-8 Ocak tarihlerinde ilçede “Vefakar Gençlik Fedakar Ecdadını Unutmayacak” konulu anma programı yapacaklarını bildirerek, şu bilgileri aktardı:

“6 Ocak 2017 Cuma günü Sarıkamış Grand Toprak Hotelde şehit yakınları ve gaziler onuruna yemek verilecek. Aynı gün Kazım Karabekir Camisinde Mevlid-i Şerif programı düzenlenecek, akşam ise meşaleli yürüyüş yapılacak. 7 Ocak günü ilçedeki kayak merkezinde kardan heykeller ve resim sergisinin açılışı yapılacak. Meşaleli kayak gösterisi de düzenlenecek söz konusu günkü etkinlik, Sarıkamış Grand Toprak Hoteldeki program ile devam edecek.”

k_27104758_sarikamis_se455

KATILIMCILAR ECDADI ANMAK İÇİN 4,5 KM YÜRÜYECEK

Karaman, etkinlikler kapsamında, 8 Ocak 2017 Pazar günü ise “Türkiye Şehitleriyle Yürüyor” konulu adlı anma yürüyüşü yapılacağını belirterek, önceki yılların aksine bu yıl yürüyüş yolunun kısaltıldığına işaret etti.

Bu yıl yürüyüş mesafesinin 4,5 kilometreye düşürüldüğünü dile getiren Karaman, “Her sene Kızılçubuk yolunun tamamı, yani 8,5 kilometre yürünüyordu. Bu sene vatandaşlar valiliğimizce yeni yapılan yol ile Kızılçubuk yolu zirvesine taşınacak, zirveden aşağı yaklaşık 4,5 kilometrelik mesafede şehitlerimiz için yürüyeceğiz. Yürüyüşün ardından Yukarı Sarıkamış Şehitliği Anıtına çelenk sunulduktan sonra, protokol üyelerinin konuşmalarıyla program tamamlanacak. Ayrıca davetlilere ikramda bulunulacak.” ifadelerini kullandı.

 12numara

 Benzer Haberler

Yıldırım Biga’da Dernek Üyeleriyle Bir Araya Geldi  

Yıldırım Biga’da Dernek Üyeleriyle Bir Araya Geldi

Regâib Kandilimiz Mübarek Olsun  

Regâib Kandilimiz Mübarek Olsun

“Çanakkale’de Bir Hilal Uğruna” Sergisi Açıldı  

“Çanakkale’de Bir Hilal Uğruna” Sergisi Açıldı