Anasayfa > Manşet/Sürmanşet > Sevaplarıyla, günahlarıyla Aziz Yıldırım’ın 18 yılı..03 Kasım 2016 Perşembe, 14:29

Sevaplarıyla, günahlarıyla Aziz Yıldırım’ın 18 yılı..

azoooanded-1

Fenerbahçe öznesinin belki de en büyük portresi olan Aziz Yıldırım’ın sevaplarıyla, günahlarıyla bugüne kadar yaptıklarını kısaca sizler için derledik…

Sene 1998’i gösterdiğinde ilk kez başkanlık için adının geçtiği ve uzun yıllardır görev aldığı kulüpte Aziz Yıldırım, rakibi Vefa Küçük’ü 1 oy farkla geçip başkan oluyordu…

Ali Şen’in efsanevi dönemlerinden sonra o günlerde pek esamesi okunmasa da beraberindeki birçok kişiden destek buluyor ve attığı adımlarla, atacağı adımların garantisini veriyordu.

1998’de başkan olduktan sonra katıldığı bütün kongrelerde başkanlık koltuğunu kimselere bırakmayan Aziz Yıldırım, tam 18 yıldır Fenerbahçe’nin başkanlık koltuğunda oturuyor.

screenhunter_05-nov-03-14-03

İlk görev süresinden bugüne kadar bütün amatör branşlarla ve altyapı sorunlarıyla ilgilenen Yıldırım, birçok amatör branşta ilk başarısını kulüp takımlarına getirdi. Kısacası emeklerinin karşılığını alıp diğer kulüplere de amatör branşlarda öncülük eden bir kurum haline getiriyordu Fenerbahçe’yi…

Aldığı en büyük desteklerden biri Ali Şen olmuştu ama bu destek Ali Koç’un adaylığını açıklamasıyla birlikte ibre değiştiriyor ve Aziz Yıldırım iyiden iyiye kulüpte ona destek verenleri kaybediyordu.

Aziz Yıldırım’ın 1 oyla devirdiği Vefa Küçük’e sırt dönmek yerine vefa gösteren Aziz Yıldırım, Küçük’ü kulüpte birden fazla görevde kullanıp, aynı zamanda arkadaşı olan Vefa Küçük’ün kulüpten kopmasına izin vermiyordu.

screenhunter_03-nov-03-14-02

Aziz Yıldırım döneminde sportif açıdan da birçok başarı kazanıldı ama çoğu zaman yetersiz bulundu. Yıldırım başkanlığında Fenerbahçe 18 yılda tam 13 kupa kazandı. 6 kez Süper Lig , 3 kez TFF Süper Kupası, 2 kez Türkiye Kupası ve 1’er kez Başbakanlık ve Atatürk Kupası’nı müzesine koydu. Avrupa’da ise 1 kez Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final ve Avrupa Ligi’nde 1 kez yarı final en büyük başarılar olarak tarihe geçti.

Sportif açıdan kazandığı başarıların yanında başarısızlıklar da bu dönemde epeyce oldu. Fenerbahçe, Yıldırım başkanlığında 3 kez son hafta lig şampiyonluğunu rakiplere kaptırdı. İlk olarak Denizlispor’a karşı kazanamayıp Galatasaray’a, ikincisinde Trabzonspor’u yenemeyip Bursaspor’a, son olarak da Galatasaray’ı yenemeyip bir kez daha ezeli rakibine şampiyonluk hediye etti.

screenhunter_04-nov-03-14-03

Başkanlık döneminde birçok yıldız isme Fenerbahçe forması giydirdi. Özellike Roberto Carlos, Robin van Persie ve Luis Nani transferleri Dünya’da da büyük yankı uyandırdı.

Aziz Yıldırım, birçok yıldız ismi kadrosuna katarken, birçok yıldız isimle ve efsaneleşmiş Fenerbahçelilerle de yolları sebepsizce ayırdı. Bu isimlerin başına, taraftarın sevgilisi Ersun Yanal, Aykut Kocaman ve Alex de Souza yazılabilir..

Aziz Yıldırım döneminde Şampiyonlar Ligi’ne 5 kez katılan Fenerbahçe, 1 kez Şampiyonlar Ligi’nde gruptan çıktı ve çeyrek finale adını yazdırdı. Avrupa’nın 2 numaralı kupası olan Avrupa Ligi’nde ise 1 kez yarı final başarısı yaşandı. Yine Aziz Yıldırım döneminde Fenerbahçe grup maçlarında hiç puan alamayarak tarihe geçti. (6 Maç – 0 Puan)

Fenerbahçe Spor Kulübü, Aziz Yıldırım döneminde hem zirveyi hem dibi gördü. Birçok başarı kazanılmasına rağmen yine Aziz Yıldırım’ın döneminde Şike Soruşturması’yla alakalı 3 kez Şampiyonlar Ligi’nde Fenerbahçe ihraç edildi.

3 Temmuz 2011’de Şike Soruşturması nedeniyle başlatılan soruşturmanın baş karakterlerinden oldu. Şike’den cezaevine girdiği o dönemin tam 1 yıl sonrasında 2 Temmuz 2012’de Fenerbahçeli taraftarların coşkulu karşılamasıyla Metris Cezaevi’nden tahliye edildi.

FENERBAHCELI FUTBOLCU ALEX DE SOUZA (SAGDA) BASKAN AZIZ YILDIRIM'INDA KATILDIGI TORENLE SOZLESME YENILEDI. (ANADOLU AJANSI - METIN PALA) (20090122)

FENERBAHCELI FUTBOLCU ALEX DE SOUZA (SAGDA) BASKAN AZIZ YILDIRIM’INDA KATILDIGI TORENLE SOZLESME YENILEDI. (ANADOLU AJANSI – METIN PALA) (20090122)

Tesisleşme açısından Fenerbahçe’ye altın çağını yaşattı. Onun döneminde; Fikirtepe, Samandıra, Dereağzı ve Faruk Ilgaz Tesisleri yeniden inşa edilip revizyon çalışmalarıyla modernleştirildi.

Fenerbahçe Stadı’nın yanına 1000 araçlık otopark inşa etti. Kulüp için birçok önemli noktada yatırım için araziler satın alınmasına ön ayak oldu.

Yine onun başkanlığında Ülker Sports Arena inşa edildi ve Fenerbahçe Basketbol takımına kazandırıldı. Düzce Topuk Yaylası inşa edildi ve bir yaşam merkezi kuruldu. 99 tane alt yapı tesisi hizmete girdi. Merkez yönetim binası kurdu ve Fenerbahçe yönetimi tek çatı altında toplanmaya başladı. Fenerbahçe müzesini büyütüp tam kapasiteyle ziyarete açtı.

56c1a50718c773n

Şükrü Saraçoğlu stadı yine onun döneminde yenilendi. 2000 yılında bölüm bölüm yıkmaya başladığı stadyumu 2006 yılında tam anlamıyla hizmete soktu. Stadyumun kapasitesi 30.000 kişiden 50.000 kişiye yükseltildi.

Kulübe gelir konusunda birçok dev projeye imza attı. Onun döneminde kulübün lisanslı ürünlerini satan Fenerium rekor gelirler elde etti. Fenercell ile Mobil dünyasına kulübün adını yazdırdı.

Fenerbahçe tarihinin en önemli projelerinden birisi olan ve Kongre üyeliğine ek olarak daha cüzi bir miktarla Fenerbahçe Kulübü’ne üye olma fırsatını tanıyan ”1 Milyon Üye Projesi”nin hayata geçirdi.

Futbol dışında amatör branşlara da önem veren Aziz Yıldırım, bayan basketbol, erkek ve kadın voleybol takımlarına tarihlerinde ilk kez şampiyonluk yaşattı.

Fenerbahçe basketbol takımı onun döneminde birçok başarıya imza attı. Bu başarıların en önemlisi ise Euroleague Final Four’una kalması oldu. Basketbol takımı Aziz Yıldırım döneminde bir Dünya markası haline geldi. Erkek Basketbol takımı yine onun döneminde 16 yıl aradan sonra Lig şampiyonluğu yaşadı.

aziz-yildirim-ve8

Taraftarın sevgilisi olmayı başaran Aziz Yıldırım, başkanlık süresi ilerledikçe taraftarla arasında olan bağı yavaş yavaş kopardı. Bağını kopardığı taraftarların stadyumlara girmesini yasaklayıp birçok tribün grubundan tepki çekti ve adına manifestolar yapıldı.

Evet başkanın acısı ve tatlısı ile Fenerbahçe’de 18 yılının kısa özeti budur. Özellikle futbol’da yaşanan kötü sonuçlar ve oynanan futbolun faturasını taraftarlar bu kez çok sevdikleri başkan Aziz Yıldırım’a kesti. Maçlar’da şu ana kadar çok az olan “YÖNETİM İSTİFA” sesleri dikkat çekmeye başladı.

Bizim isteğimiz ve arzumuz şudur: Aziz Yıldırım isterse 10 yıl daha başkan olarak devam etsin buna kimse söz edemez. Ancak biz sadece kendisinden şunu bekliyoruz: FENERBAHÇE’li olan her taraftar grubuna, her şahsa ve camiamıza eşit davransın. O benim adamın , bu Fenerbahçe düşmanı demesin. Fenerbahçe Spor KUlübü içine aldığı ne olduğu belli olan FETÖ yanlısı sosyal medya oluşumlarını devlete teslim etsin. Bu kaybolan duyguları tekrar FENERBAHÇE camiasına getirmesini istiyoruz. Eğer ki bunları yapmaz ise Fenerbahçe taraftarı her kötü sonuçta kendisini defalarca İSTİFA’ya davet edecektir. Bu şekilde göreve devam etmek ne kadar sürer ki. Sonuçta Aziz Yıldırım’da bir insan ve sabrı her an bitebilir.

Haydi BAŞKAN Yeniden FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜNÜ eski haline getir. Terör örgütleri ile iş tutan hainleri o asil kulübümüzden defet ve devletimize teslim et.

12NUMARA | FENERBAHÇE TARAFTARININ BAĞIMSIZ SESİ
ÖZEL HABER

 12numara

 Benzer Haberler

Kocaman’ın Mehmet Topal planı  

Kocaman’ın Mehmet Topal planı

Ali Koç, Bursaspor’a sponsor oluyor!  

Ali Koç, Bursaspor’a sponsor oluyor!

Fenerbahçe’de Ozan Tufan ve Van Persie kadro dışı  

Fenerbahçe’de Ozan Tufan ve Van Persie kadro dışı