Anasayfa > Röportajlar > Souza: “Şampiyonluktan başka düşüncemiz yok”05 Temmuz 2017 Çarşamba, 19:20

Souza: “Şampiyonluktan başka düşüncemiz yok”

JKIO

Yeni sezon hazırlıklarını Düzce’nin Kaynaşlı ilçesinde bulunan Fenerbahçe Resort ve Sport Topuk Yaylası Tesisleri’nde sürdüren Profesyonel Futbol Takımımızda Brezilyalı oyuncu Josef de Souza, kameraların karşısına geçti ve önce kamp sürecini anlattı ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“Şampiyonluktan başka düşüncemiz ve çaremiz yok”

Sabah saatlerinde gerçekleştiren antrenman sonrasında yapılan basın toplantısına katılan Souza, ilk olarak kampı değerlendirdi. Sezon öncesi çalışmaların harika gittiğini belirten Souza, “Kendimi çok yorgun hissettiğimi söyleyebilirim ama bu son derece olumlu bir nokta. Bu 1 haftada Fenerbahçe’deki son 2 yılımdan daha fazla çalışmış gibi hissediyorum. O nedenle çok iyi çalışıyoruz ve iyi bir şekilde kendimizi yeni sezona hazırlanıyoruz. Umuyorum her zaman bu şekilde devam eder çalışmalarımız. Umarım bu şekilde çok çalışarak yolumuza devam ederiz çünkü bu sezon şampiyonluktan başka düşüncemiz ve çaremiz yok” dedi.

“Her gün çalışmamızın tek sebebi galibiyetler alabilmek, başarıya ulaşabilmek”

Teknik Direktörümüz Aykut Kocaman ve yeni transferlerle ilgili de görüş belirten Souza, “Hocamızla tanıştığımız günden bu yana sadece 1 hafta geçti. Bu süre tam bir görüş belirlemek için çok kısa. Şu ana kadar gördüğüm; çok ciddi ve çalışkan bir teknik direktörümüz var. Hedeflediği noktayı iyi bir şekilde belirmiş bir teknik direktör var karşımızda. Böyle bir hocaya ihtiyacımız vardı çünkü elimizde iyi bir takım var zaten ve iyi oyuncular da katıldı bu takıma. Kaliteli bir kadromuz vardı ve bu kalitenin üzerine yine kaliteli isimler kattık. Başarımızın ve kalitemizin daha da yukarı çıkacağını düşünüyorum. Çünkü Fenerbahçe sadece kaliteli oyuncuları arar, kaliteli oyuncular getirir. Onlar da takımımıza mutlaka katkı sağlayacaklardır, büyük yardımları olacaktır. Onlarla ilgili ilk dileğim en hızlı şekilde uyum sağlayabilmeleri. Onların da yardımıyla sezona galibiyetlerle başlamak istiyoruz. Bizim her gün çalışmamızın tek sebebi galibiyetler alabilmek, başarıya ulaşabilmek” ifadelerini kullandı.

IO

“Yeter ki Fenerbahçe futbolcusu sahaya çıkınca neler yapması gerektiğini bilsin”

“Fenerbahçe’nin sorunu, 2 ön liberoyla ya da tek ön liberoyla oynamış olması değil kesinlikle” diyerek sözlerini sürdüren deneyimli futbolcu, “Evet, 2 ön libero diye adlandırabileceğimiz bir sistemde oynadık ama bana göre problem kesinlikle bu değildi. Başka problemler vardı aşmamız gereken. Yoksa Ozan’la Topal oynamış, benle Topal oynamışız ya da Ozan’la ben oynamışım hiç fark etmez. Yeter ki sahaya çıkınca ne yapmamız gerektiğinin bilincinde olalım. Burada en önemli nokta bu. Geçtiğimiz yıllarda bunu yaşadık, sahaya çıkınca ne yapmamız gerektiğini bilmiyorduk. Bu sorunu çözdüğümüz sürece hiçbir sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum. 2 yada 1 ön libero oynayalım fark edeceğini düşünmüyorum. Yeter ki Fenerbahçe futbolcusu sahaya çıkınca neler yapması gerektiğini bilsin, hedefinin ne olduğunu, ondan neler beklendiğini bilsin. O zaman galibiyetler daha kolay gelecektir” şeklinde konuştu.

Takımın geçen sezon üretken olmayışıyla ilgili sorulan soruyu Josef de Souza,”Her takımın yaratıcı oyunculara ihtiyacı vardır. Takımımızın da ihtiyaç duyduğu zamanlar oldu. Orta sahada fark yaratabilecek, oyunun kilidini açabilecek, farklı düşünen, farklı özelliklere sahip bir oyuncuya ihtiyaç duyduğumuz karşılaşmalar oldu geçen sezon. Bazen bunun eksikliğini hissettik ama bana göre en büyük problem bu değildi. Önceki sezon tam olarak 10 numara pozisyonunda oynayan bir oyuncu yoktu ama sezon sonuna kadar Beşiktaş’la mücadelemizi devam ettirdik. Bana göre geçen sezon en büyük problem mentaldi. Sezona kötü başladık ve sorunları istediğimiz şekilde çözmeyi başaramadık. Toparlanmayı yaşayamadık ilerleyen dönemlerde. Şu anda buradan ayrılmış birisinin arkasından konuşmak, onu eleştirmek de doğru olmaz ama antrenmanlardaki görüntümüz maçlara neyin yansıyacağını fazlasıyla belli ediyordu” diye cevapladı.

sz-5-_56529_4954137

“Fenerbahçe için her zaman koşmam ve mücadele etmem gerektiğini biliyorum”

Josef de Souza son olarak oynadığı maçlarda sahada fiziksel açıdan diri ve dinç durmasıyla ilgili soruyu, “Her oyuncunun iyi ya da kötü oynadığı karşılaşmalar olur ama saha içinde koşmamanın, en iyisini vermemenin bir bahanesi yoktur. Koşmamayı açıklayamayız. Takımın ihtiyacı da her zaman budur. Fenerbahçe’nin benim koşmama ve saha içinde en iyimi sergilememe ihtiyacı var. İyi ya da kötü oynayabilirim ama ne olursa olsun ben çalışmalarımı her zaman kendi evimde de sürdürüyorum. Rejenerasyona yönelik, yenilenmeye yönelik çalışıyorum. Aynı zamanda benimle beraber yaşayan, evimde bana yardımcı olan bir uzman kişi de var. Onunla beraber çalışmalarımı sürdürüyorum. Tabii ki kulüple bağlantılı. Kulüpteki sağlık ekibimizin de düşünceleri doğrultusunda bir sonraki maça her zaman kendimi hazır tutmaya çalışıyorum evde bana yardımcı olan kişinin de katkılarıyla. Bu şekilde geçen sezon kas sakatlığı yaşamadan sezonu tamamladım. Bu benim için son derece önemli. Çünkü ben her zaman sahada olmak, takımıma katkı vermek istiyorum. Bu takımın bana ihtiyacı olduğu anda orada olmak istiyorum ve benim de sahada olmaya ihtiyacım var zaten. Kendime dikkat ediyorum ve Fenerbahçe için her zaman koşmam ve mücadele etmem gerektiğini biliyorum” diye cevapladı.

 12numara

 Benzer Haberler

Ali Koç: “Başkanımızın emeği bende çoktur”  

Ali Koç: “Başkanımızın emeği bende çoktur”

Şampiyonluk yarışının içinde olacağız..  

Şampiyonluk yarışının içinde olacağız..

Bayraktaroğlu’ndan Derbi İtirafı: Fenerbahçe devam eder..  

Bayraktaroğlu’ndan Derbi İtirafı: Fenerbahçe devam eder..