Anasayfa > Röportajlar > Tribünde Yenikapı ruhu24 Eylül 2016 Cumartesi, 14:32

Tribünde Yenikapı ruhu

cagatayre

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’tan derbi mesajı: “Cumhurbaşkanımızın, 7 Ağustos’tan sonra ‘Bunu normale döndürelim’ şeklinde telkinleri ve destekleri oldu. Yenikapı’daki birliktelik ruhu sahalarda da sürmeli. Takımlarımızın forma renkleri farklı ama hepsinin üzerinde ay-yıldız var”

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Yenikapı ruhunun spor sahalarında da sürmesini istediklerini, deplasman takımlarına seyirci kısıtlamasının kaldırılmasının bu sürecin bir parçası olduğunu söyledi. Kılıç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu yönde telkinde bulunduğunu açıkladı. Kılıç, olimpiyatların ardından kapsamlı değerlendirmeler yaptıklarını, ilk etapta iki olimpiyat merkezi kuracaklarını, 5. sınıftan itibaren okullarda yetenek taraması başlatacaklarını ve aktif sporu bırakmış dünyaca ünlü isimleri, antrenörleri eğitmesi için Türkiye’ye transfer edeceklerini söyledi. Kılıç, şu bilgileri verdi:

-7 AĞUSTOS RÜZGARI: Sporun amacı birlik, beraberlik, farklı renkler altında centilmence ve dostça mücadele. Sporun birleştirici gücünü ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Bir dönem özellikle İstanbul’da ve bazı illerde yaşanan tribün olayları nedeni ile sert önlemler alındı. Fakat 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yaşanan süreçte 7 Ağustos’ta Cumhurbaşkanımızın önderliğinde iktidarı, muhalefetiyle tüm Türkiye bir araya geldi. Deplasmanda misafir seyirciye dönük önlemin, 7 Ağustos birlikteliğinden sonra kaldırılması gündeme geldi. Federasyon ve kulüpler buna destek verdi.

İYİ BİR SINAV OLACAK
-BU BİR SINAV: İnşallah ilk uygulama cumartesi (Bugün) oynanacak Beşiktaş-Galatasaray derbisinde yapılacak. Ümit ediyorum geleceğe doğru bir ivme getirir. İyi sınav verileceğine inanıyorum. Kulüpler de istekli. Gerçek taraftarın katkı sağlayacağını, holiganlara müsamaha göstermeyeceklerini düşünüyorum. Tabii ki farklı renklere gönül verenler takımlarını destekleyecekler. Bu doğal ama sonuçta bu takımlarımızın farklı forma renklerinin üzerinde ay yıldız var.

-BAŞKANLARLA MAÇTAYIZ: Emniyet güçlerimiz tedbirlerini alıyorlar. İnşallah kullanmaya ihtiyaç olmaz. Devam etmesi, geliştirilmesi gereken önemli bir karardır. Şunun bilinmesi gerekiyor. 15 Temmuz gecesi farklı renklerde değil, hepimiz Türk bayrağının altında bu milletin geleceği için bir araya geldik. Darbecilere, teröristlere, FETÖ terör örgütüne karşı birleştik. İnşallah bu kararın iyi yansıması olur. Biz de kulüp başkanları ile maçta olacağız.

NORMALE DÖNDÜRELİM
-CUMHURBAŞKANIMIZ DA ÖNERDİ: Cumhurbaşkanımızın ve başbakanımızın da bu yönde düşünceleri oldu. Yani “Bunu artık normale döndürelim” şeklinde telkinleri ve destekleri oldu. Hakikaten farklı bir sürece girdik. Bunu da fırsat olarak geleceğe taşıyacağız.

-DOPİNGLE MÜCADELEDE ÖRNEK ÜLKE: Olimpiyatlar geçti, artık bazı şeyleri rahat konuşalım. 2012’de çok ciddi bir travma ve artçı şoklarını yaşadık. Çünkü sporumuza doping belası bulaştı. 2016’ya hazırlanırken “dopinge sıfır tolerans” dedik ve Dünya Dopingle Mücadele Ajansı’nın örnek gösterdiği ülkelerden biri olduk.

8 MADALYA İLE DÖNDÜK
-RİO 2016 BİLANÇOSU: Rio’da ilk kez bazı branşlarda kota aldık, en geniş katılı sağladık ve 8 madalya ile döndük. Beklediğimizin altında kaldığımız branşlar da oldu. Bazı dallarda gerekli incelemeler yapılıyor. Bunların sonuçları da olacak.

-OLİMPİYATA YENİ YATIRIM: Olimpiyat Hazırlık Merkezleri noktasında bir çalışma sürdürüyoruz. ABD’de, Avrupa’da, Rusya’da, Japonya’da benzerleri var. Bütün sporcularımızın ve spor dallarının bir araya gelerek hazırlık yapabilecekleri, doktorundan diyetisyenine, fizyoterapistinden psikiyatrisine kadar spor uzmanlarının bulanacağı, rakiplerin analizlerinin yapıldığı, sporcu vücut analizlerinin izlendiği, geliştirildiği bir yapı bu. Sporcu beslenmeyle, ilaçla ilgili danışmanlık alabilecek. Onlar da hasta olabiliyorlar. Eğitimden geçecek, bilinçlenecek. Şu anda iki merkez yapmayı hedefliyoruz. Biri İstanbul yakınlarında olacak.

-SPOR DİPLOMASİSİ: 2020 Olimpiyat adaylık sürecinde çok tecrübe edindik. Uluslararası spor camiasındaki lobi gücümüzün ve ilişkilerimizin daha farklı bir noktaya taşınması gerekiyor. Bununla ilgili çalışmalar da yapıyoruz.

POTANSİYELİMİZ VAR
-DÜNYACA ÜNLÜ İSİM TRANSFERİ: Olimpiyatlarda yol kat edebilmek için antrenör çok önemli. Bizim çok ciddi antrenör eksiğimiz var. Bununla ilgili çok ciddi çalışmalarımız var. Uluslararası anlamda ciddi başarılar elde etmiş kişilerle görüşmeler halindeyiz. Kendini ispatlamış kişilerin Türkiye’de antrenör yetiştirmesini istiyoruz. Hocaların hocası olacak. Bu anlamda Türkiye’de de potansiyeli olan arkadaşlarımız var. Aktif anlamda sporu bırakmış başarılı isimlerin gözüyle bakılacak. Bütün öğrenciler 5. sınıfta sportif kabiliyetleri noktasında taramadan geçecek. Kabiliyetler ortaya çıkarılacak.

-EMRİNİZDEYİM: Yasmani Escobar 400 metre engellide bronz aldı. Yaptığı açıklama neydi? “bu, Türkiye’nin madalyası.” Türk bayrağıyla turladı. Peki biz ne konuştuk onunla? Dedik ki “Seninle beraber yapacağımız çok iş var. Yeteneklerimizi tarayacak programların içerisinde olacaksın.” “Emrinizdeyim” dedi.

AMATÖRE VERGİ TEŞVİKİ
Kulüpler çok önemli ve ortak yaptığımız çalışma var. Onların amatörlere harcamış oldukları maddi kaynaklarla ilgili vergi teşviki konusunda ciddi mesafe almış durumdayız. Özellikle büyük kulüplerimizden farklı şeyler de isteyeceğiz, onlar da buna hazır zaten.

FOTOMAÇ ÖZEL RÖPORTAJ
.

 12numara

 Benzer Haberler

Yıldırım: Adaylığımı yakında açıklayacağım..  

Yıldırım: Adaylığımı yakında açıklayacağım..

Ali Koç: “Başkanımızın emeği bende çoktur”  

Ali Koç: “Başkanımızın emeği bende çoktur”

Şampiyonluk yarışının içinde olacağız..  

Şampiyonluk yarışının içinde olacağız..