Anasayfa > Haberler > Türkiye’nin sunumuna ilk tepkiler07 Eylül 2013 Cumartesi, 17:21

Türkiye’nin sunumuna ilk tepkiler

vvv
Buenos Aires’te gerçekleştirilen 2020 Olimpiyatlarının ev sahibinin belirleneceği konferansta Türkiye heyeti sunumunu tamamladı.
Sunumun ardından heyetimiz salondan ayrılırken Buenos Aires’te bulunan Türk iş dünyasının önemli isimleri salonda yaşananlarını paylaştı.
İşte ilk yorumlar:
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Sunumu yapan arkadaşlar harikaydı… Asıl onlara teşekkür etmeliyiz..
Muhtar Kent (Coca Cola CEO’su): 16 yıldır geliyorum. Türkiye adına ,lk defa böyle bir oy isteme kapasitesi oluştu.
Şenes Erzik (FIFA Asbaşkanı): Mükemmel bir sunumda her şey harikaydı,
Ali Koç (Koç Holdig Yönetim Kurulu Üyesi): Mükemmel bir sunumdu. İlk turu geçersek alacağız.
Ferit Şahenk (Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı): Tek kelime süperdi
Adnan Polat (Eski Galatasaray Başkanı): Türkiye’nin ansı çok büyük.. Madrid ve Tokyo’dan daha büyük istek gösterdi.
Olimpiyatlar barışa susamış bölgemize mesaj olacaktır
07 Eylül 2013 15:41 (Son güncelleme 07 Eylül 2013 16:51)
Başbakan Erdoğan, 2020 olimpiyat komitesi sunumunda, “Türkiye’de yapılacak olimpiyatlar, hem barışa susamış bölgemize hem de dünyaya verilecek en anlamlı mesaj olacaktır” dedi.
BUENOS AIRES
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2020 Olimpiyat Oyunları’nı düzenleyecek şehrin açıklanacağı Uluslararası Olimpiyat Komitesinin (IOC) 125. Genel Kurulundaki sunumunda, G20 Liderler Zirvesi’nin yapıldığı Rusya’dan Buenos Aires’e THY’nin 16 saatlik rekor uçuşu ile geldiğini belirtti.
Uçakta arkadaşlarıyla bir değerlendirme yaptığını ve Komiteyi hangi dille selamlayacaklarını istişare ettiklerini bildiren Başbakan Erdoğan, “Açıkçası ben dünyanın bütün dillerinin üzerinde bir ortak dil olduğuna inanıyorum. O dil kalp dilidir ve ben bugün sizleri kalbin o ortak diliyle en kalbi duygularımla selamlıyorum” dedi.
Selamın “barış” demek olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:
“Barışa en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde bölgemizin ve dünyamızın barışın hasretini en derin şekilde yaşadığı bir dönemdeyiz. Bu kritik dönemde dostluğun ve kardeşliğin şehri İstanbul’dan tüm danyaya çok güçlü barış mesajları iletmek istiyoruz. Olimpiyat halkalarına, özellikle o iç içe geçmişliği, dayanışmayı, paylaşmayı, adeta olimpiyat halkaları gibi kıtaları birleştiren İstanbul’da somutlaştırmak istiyoruz. Dünyanın tüm dillerine, tüm dinlerine, tüm etnik kökenlere, yer yüzünde nefes alıp veren herkese hoşgörü şehri İstanbul’dan, olimpiyat ateşi kadar sıcak ve samimi mesajlar ulaştırmayı arzuluyoruz.”
“Eşim, çocuklarım beni affetsinler…”
Çocukluk yıllarından başlayarak, amatör fatbolcu olarak 16 yıl boyunca sporu tüm benliğinde yaşadığını anlatan Erdoğan, “Eşim, çocuklarım beni affetsinler, ben en az onlara olduğu kadar İstanbul’a ve spora sonsuz bir aşk ile bağlandım” ifadelerini kullandı.
İstanbul aşkının, İstanbulluların takdiri ile kendisini Büyükşehir Belediye Başkanlığına taşıdığını anımsatan Erdoğan, spor aşkının ise kollektif bir çalışma, dayanışma ve paylaşma ruhuyla kendisini Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanlığına taşıdığını söyledi.
İstanbul’a ve spora olan sevdasını ortak bir meşale altında hem de olimpiyat meşalesi altında birleştirmenin her zaman en büyük hedeflerinden biri olduğunu vurgulayan Erdoğan, 1996’da Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Uluslararası Olimpiyat Komitesi karşısında sunum yaptığını hatırlattı.
“Olimpiyatlar için her türlü imkana, potansiyele ve motivasyona milletçe sahibiz”
Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı olarak bu sunumu gerçekleştirdiğinin altını çizen Erdoğan, 2020 Olimpiyatları’nı düzenlemek için her türlü imkana, potansiyele ve motivasyona milletçe sahip olduklarını söyledi.
Erdoğan, şunları kaydetti:
“Halkının çoğunluğu Müslüman olan Türkiye’de yapılacak olimpiyatlar, hiç kuşkusuz hem barışa susamış bölgemize hem de dünyaya verilecek en anlamlı, en etkili mesaj olacaktır. Türkiye olimpiyat ruhunun ve olimpiyat hedefinin arkasındadır. Hükümetimizle, muhalefetimizle, medyamızla, sivil toplum örgütlerimizle, özel sektörümüzle, milletimizle 2020 Olimpiyatları’nı gerçekleştirme konusunda tam bir kararlılık içindeyiz. Biz ülke olarak çok genç ve dinamik bir nüfusa sahibiz. Çocuklarımız 11 yıl öncesiyle kıyaslanamayacak bir Türkiye’de yaşıyorlar. İki yıl sonra 2020’de bugünün çocukları, gençleri de çok daha farklı çok daha kalkınmış, daha müreffeh, demokrasi standartları çok daha yüksek bir Türkiye’de yaşıyor olacaklar.  Tarih bize şunu çok net olarak söylüyor: Eğer gençliğe ilham verilebiliyorsa olimpiyat hareketi en güçlü noktasındadır. 2020 Olimpiyatları’nın, gençlerin ülkesi Türkiye’de, 8 bin yıllık tarihi olan barış ve hoşgörü şehri İstanbul’da kıtaların buluştuğu bu kadim şehirde gerçekleşmesi olimpiyat ruhuna uygun bir karar olacaktır.”
İstanbul Olimpiyatları’nın geçmişle bugünü, bugünle yarını, kıtaları, kültürleri, medeniyetleri, insanlığın birikimini buluşturacak bir yeryüzü köprüsü olacağını kaydeden Başbakan Erdoğan, “Tüm dünyaya şu çağrıyı gönülden iletmek istiyorum: Gelin beraber köprüler kuralım. Gelin hep birlikte tarih yazalım” diye konuştu.
“Bölge barışa hasret”
Başbakan Erdoğan, sunumdan sonra Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyelerinin sorularını da yanıtladı.
Erdoğan, “İstanbul’un master planları, gerçekten 100 binlik ve 5 binlik nazım imar planları olmak üzere, uygulama planlarında da yine binlik planlar dayalı olarak yapılmış ve bu çalışmalarda, altyapı, üstyapıda gerekli ne olursa zaten Hükümet olarak bunu yasalarla teminat altına almış durumdayız ve master planı uygulamalarında değişiklikler gerekiyorsa bunları da verilen söz çerçevesinde süratle yerine getirme kabiliyetine ve gücüne zaten sahibiz” diye konuştu.
Soru üzerine İstanbul’un ulaşımına da değinen Erdoğan,  “Bu yıl 100 milyon yıl kapasiteli bir havalimanı şu anda inşa ediliyor. Çalışmalarını yüklenici firma almış vaziyette ve 2017 sonu itibarıyla bu havalimanı bitirilmiş olacak ve bağlantı yollarıyla zaten olimpiyat köyüne, bütün bu olimpiyatların yapılacağı bölgelere ulaşım çok rahat, çok kolay bir şekilde gerçekleşecek” dedi.
Burada yeni bazı şehir planlarının olduğunu dile getiren Erdoğan, “Bu şehir planlarıyla da bölge daha da zenginleşecek. Dolayısıyla sporcularımızın kalacağı yerler noktasında, ulaşımda en ufak bir sıkıntı düşünülmüyor. Metroyla da ulaşım burayı çok daha rahatlatacak” ifadelerini kullandı.
Prens Albert’in sorusunu yanıtlayan Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:
“Bölge ve Türkiye’ye ne katkısı olacak sorusunun bana göre tabii en önemli cevabı, özellikle bölge barışa hasret. Şu anda bölgede ciddi manada biliyorsunuz bu sıkıntı yaşanıyor. Olimpiyatı biz barışın, saygının, paylaşımın halkaları olarak görüyoruz. Dolayısıyla bölgede inanıyorum ki bu olimpiyatın, İstanbul Olimpiyatı olarak yapılması bölgeye bu sinyali verecektir, bu dayanışma ruhunu verecektir, bu barış ruhunu verecektir, bu sevgi ruhunu vercektir. Ülkemiz zaten bununla çok daha farklı bir farklılıkların zenginlik olarak düşünüldüğü, telakki edildiği bir süreci bölgeye çok daha rahat paylaşmak için böyle bir fırsatı olimpiyatla yakalayacaktır.”
“Olumlu bir neticeyle İstanbulumuza döneceğiz”
Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin sunumunun ardından komitenin bulunduğu salondan ayrılırken, gazetecilerin değerlendirmesini sorması üzerine millete destekleri dolayısıyla teşekkür etti.
Tüm ekibin iyi bir hazırlık yaptığına, bugün güzel bir sunum gerçekleştirildiğine işaret eden Erdoğan, önce finale kalma, finalde de olimpiyatları İstanbul’a getirme konusundaki inancını yineledi.
IOC üyelerinden nasıl bir enerji aldığı yönündeki soruyu Erdoğan, “Zaten İstanbul’da kendileriyle tanıştığımızda o enerjiyi karşılıklı almıştık. Bugün de gerek arkadaşlarımızın sunumlarındaki coşku, heyecan… Hazırlanan VTR’ler gerçekten başarılıydı. İnanıyorum ki olumlu bir neticeyle İstanbulumuza, Türkiye’ye döneceğiz” diye yanıtladı.

 12numara

 Benzer Haberler

“Çanakkale’de Bir Hilal Uğruna” Sergisi Açıldı  

“Çanakkale’de Bir Hilal Uğruna” Sergisi Açıldı

Maçın hakemi Bülent Yıldırım oldu..  

Maçın hakemi Bülent Yıldırım oldu..

Alex de Souza İstanbul’a geldi  

Alex de Souza İstanbul’a geldi