banner53

Ersun Yanal takımlarının ortak özellikleridir; top takımındayken stoperleri orta saha çizgisine basar, takımın boyu kısalır, bekler koşu yaparak rakip arkasına sarkar. Tahir Karapınar’ın takımı da Kayserispor maçına, sezon başından beri oynadığı, oyun tekrarı yaptığı sistemin kopyasıyla başladı. Falette ve Serdar orta saha çizgisine bastı, bekler savunma arkasına koşular yaparak ön bölgede alan oluşturdular. Ancak Fenerbahçe’nin, ön bölgede hızlı paslarla, “baskı” oyununu oynamak için kaliteli oyuncu eksikliği bir kez daha gün yüzüne çıktı. Ozan Tufan oyunda kaldığı 13 dakikada pandemi sürecinde geriye gitmediğini aksine her geçen gün oyununun üstüne koymaya devam ettiğini gösterdi.

Oyun 11’e, 10’a döndüğünde ise, Fenerbahçe futbolun bir pozisyon alma oyunu olduğunun göstergesiyle takım halinde topun arkasına geçti. Ancak B planı üretme ve oyuna reaksiyon gösterme konusunda kenar yönetimi sınıfta kaldı. Bu tür durumlarda savunmada üçlüye dönersin, kenar beklerini çıkartırsın, önde daha çok oyuncuyla bir kişi eksikliğini örtbas edersin. Büyük takım dinamikleri bunu gerektirir. Bu konuda gözlerim kenarda Ersun Yanal’ı aradı. Sahada görev alan 28 oyuncu, 2 hoca, seyir zevki namına artısı olmayan 2 takım ve 98 dakika oynanan kötü bir futbol..

Çok düşündüm taktiksel olarak neler karalayabilirim, sizlerle neler paylaşabilirim diye...

Aldığım notlara baktım, dün akşam sahada A’dan Z’ye iyi bir görüntü çizen sadece Luiz Gustavo vardı. Haftalar sonra kazansa da Fenerbahçe oyuncu grubu artık parıltısını kaybetmiş bir mücevher gibi, alameti farikasını yitirmiş bir makina yada devrik bir imparator gibi... Bu kadroyla şampiyonluk yarışına girebilen ve yine bu kadroyla ligin tüm istatistiksel verilerini domine edebilen Ersun Hoca’yı tebrik etmek gerekir, çok büyük iş yapmış. Bunları düşündüğümde hoca için bir nükte belirdi zihnimde, diyor ya hani şair; “Olmasaydı sonumuz böyle!”

DİPNOT: Mensah’ı almayı düşünen İstanbul takımlarına sesleniyorum. Bu maçta bir kez daha gösterdi ki; karakter yapısı, hal ve hareketleri asla bir büyük takım oyuncusu değil. Atletico Madrid’in onu neden gözden çıkardığını bir kez daha anladım...

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner42

banner43