banner14

Cocu: En iyi skoru almaya çalışacağız

Cocu: En iyi skoru almaya çalışacağız
banner50
 

Phillip Cocu ile oyuncumuz Mehmet Topal, Dinamo Zagreb maçı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Her iki takım için de son derece önemli bir maça çıkacaklarının altını çizen Teknik Direktörümüz Phillip Cocu, “Çok kaliteli bir rakiple oynayacağız. Biz, elimizden gelenin en iyisini yaparak buradan alabileceğimiz en iyi skoru, maksimum skoru almak istiyoruz.” dedi. Mehmet Topal ise yarın sahadan güzel bir sonuçla ayrılmak için en iyi şekilde mücadelede edeceklerini ifade etti.

Fenerbahçemiz, UEFA Avrupa Ligi D Grubu ilk maçında, 20 Eylül Perşembe günü Maksimir Stadyumu’nda Hırvatistan’ın Dinamo Zagreb takımıyla karşılaşacak. Mücadele öncesinde maçın oynanacağı stadyumda düzenlenen basın toplantısına Teknik Direktörümüz Phillip Cocu ile oyuncumuz Mehmet Topal katıldı.Mehmet Topal: Sahadan 3 puanla ayrılan taraf biz olmak istiyoruz

Basın toplantısında ilk olarak söz alan isim futbolcumuz Mehmet Topal oldu ve basın mensuplarından gelen soruları yanıtladı.

Jailson ile saha içerisindeki uyumuna ilişkin gelen soruyu yanıtlayarak sözlerine başlayan Mehmet Topal, “Hem Jailson hem de ben, takım için elimizden geleni yapıyoruz. Açık konuşmak gerekirse Souza da buradayken bu tür sorulardan bireysel olarak sıkılmıştık. Kazandığımızda sorun yok ama kaybettiğimizde sorular ikimizin yan yana oynamasına ilişkin geliyordu. Jailson, takımına faydalı olmak için elinden geleni yapan ve faydalı olmaya çalışan düzgün bir karaktere sahip arkadaşımız. İnşallah uzun yıllar burada kalır ve camiamıza katkıları olur.” dedi.

Teknik Direktörümüz Phillip Cocu’nun kendisinden istediklerini sahada yapmaya gayret ettiğini ifade eden Mehmet Topal, “Bütün hocaların sistemleri ve taktik anlayışları farklıdır. Hocamızın benden istedikleri farklı. Benden istediklerini biliyorum ve bunları da sahada elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum. Hocamızın söyledikleri aramızda sır olarak kalacak. Benden ne istediğini çok iyi biliyorum. Onun benden istediklerini sahada elimden geldiğince, aklım yettiğince yapmaya çalışıyorum.” şeklinde konuştu.

Özgüvenin takımın performansına doğrudan etki ettiğini de dile getiren Mehmet Topal, “Dünya ikincisi olmuş bir ülkenin ekol takımına karşı mücadele edeceğiz. İyi ve sert bir takıma karşı oynayacağız. Sezona iyi başlayamadık ama son hafta aldığımız galibiyetle takımın özgüveni yukarı çıktı. Yeni ve kaliteli oyunculara sahibiz. Sezon başında uyum süreçleri olur. Biz de bu süreci en kısa süreye çekmeye çalıştık. İyi bir noktadayız. Konya maçının üzerine koyup, daha iyi bir performans göstermek önemli. Takım arkadaşlarıma inanıyorum ve güveniyorum. Yarın iyi bir performansla sahadan galibiyetle ayrılmak istiyoruz.” dedi.

Mehmet Topal, sözlerini şu şekilde noktaladı:

“Açıkçası buraya ilk geldiğimde Hırvatistan ile 2008’de oynadığımız milli maç aklımdan ve kalbimden geçti. Yetenekli oyunculara sahipler. Daha çok koşmalı ve mücadele etmeliyiz. Hocamız yapmamız gerekenleri söyledi. Son antrenmanımızı yapacağız. İyi bir takımız ve yapmamız gerekenleri biliyoruz. Yarın da işimiz bütün gücümüzle bunları yapmak olacak. Hedefimiz gruptan çıkmak. Lider çıkarsak da bu bizim için büyük bir mutluluk olacak. Umuyorum ki yarın sahadan 3 puanla ayrılan biz oluruz.”Phillip Cocu: Buradan en iyi skorla ayrılmak istiyoruz

Futbolcumuz Mehmet Topal’ın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Teknik Direktörümüz Phillip Cocu, sözlerine ilk olarak takımımız için son derece önemli bir maça çıkacaklarının altını çizerek başladı.

Teknik Direktörümüz Phillip Cocu, yarınki maçın öneminden şu şekilde bahsetti:

“Grup karşılaşmalarının başlangıcı olacak bizim için. Bu gruba deplasmanda oynayarak başlıyoruz. Genç bir takımla oynayacağız. Biraz daha tecrübeli olarak değerlendirebileceğimiz oyuncuları da var. Teknik kapasitesi olan, yaratıcı ve iyi organize olan bir takımla karşılaşacağız. Son aldığımız galibiyetin ardından bir sonraki maçı oynama konusunda gerçek anlamda sabırsızlık duyuyoruz. Ligde oynadığımız karşılaşmayı galibiyetle geride bırakarak takımımız açısından özellikle özgüven tarafından bakarsak önemli bir maçı geride bıraktık. Eminim ki yarın akşam daha iyi bir maç çıkaracağız. Zor olacak ve bunu biliyoruz. Kendi aramızda yaptığımız konuşmalarda iyi bir rakip olduklarını dile getiriyoruz. Bunun da farkında olmamız gerektiğini konuşuyoruz. Çok kaliteli bir rakiple oynayacağız. Biz, elimizden gelenin en iyisini yaparak buradan alabileceğimiz en iyi skoru, maksimum skoru almak istiyoruz.”

Teknik Direktörümüz Phillip Cocu, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Aslında Konyaspor ile oynadığımız maçın ardından yaptığım basın toplantısında ilk 11 konusunda konuşmuştum. Yarın bir ilk 11 sahada olacak ve ilk 11 ile ilgili herhangi bir konuya girmeyeceğim. Çünkü ben önce oyuncularımı bilgilendirmeyi tercih ediyorum. Yarın bizi bekleyen önemli bir karşılaşma var. O nedenle pazartesi günü Beşiktaş ile oynayacağımız maç ile ilgili konuşmak istemiyorum. Eğer tüm takım pazartesi gününü düşünürsek yarınki performansımızı olumsuz anlamda etkileyeceğini düşünüyorum. Zor bir maç olacak, bunun kesinlikle farkında olmalıyız. Bizim hırslarımız ve hedeflerimiz var. Bu kulvarda da yolumuza devam etmek istiyoruz. Bu turu geçmek istiyoruz. İyi bir skor almaya gerçekten ihtiyacımız var. Dediğim gibi bir sonraki maçı çok fazla düşünürsek o zaman takım üzerinde negatif bir etki oluşacaktır. Şu anda yarınki karşılaşmaya odaklanalım. Yarınki karşılaşmayı bitirir bitirmez daha sonraki süreçte hemen pazartesi günü oynayacağımız Beşiktaş maçının hazırlıklarına başlayacağız.”Hem Türkiye Ligi’nin hem de Avrupa Ligi’nin önemli olduğuna değinen Phillip Cocu, “Bizim için her iki kulvar da önemli. Ligin çok büyük bir önemi var. 3 maç ardı ardına kaybettik, bu da bizi fazlasıyla etkileyen bir durum ortaya çıkardı. İyi performans göstermeye, gelişmeye ihtiyacımız var ve galibiyetler alabilmek için bu gelişime fazlasıyla ihtiyacımız var. Ligde iyi bir gidişata gerçekten ihtiyacımız var. Avrupa Ligi de önemli bizim için. Orada edineceğimiz tecrübe bizim için kıymetli. Avrupa maçlarında da iyi bir performans göstermek istiyoruz. Fenerbahçe’yi, Avrupa’da göstermek istiyoruz. Fenerbahçe’nin, Avrupa seviyesinde performansını iyi bir şekilde yansıtma gayreti içerisindeyiz. Orada da çok büyük hedeflerimiz var ama bizim en büyük hırsımız ve hedefimiz, tekrar Şampiyonlar Ligi’nde olabilmek. Şampiyonlar Ligi’ne bir daha adınızı yazdırabilmenizin tek yolu da, Türkiye Ligi’nde şampiyon olmaktan geçiyor. İfade ettiğim gibi bu maçlar bizim Avrupa tecrübemiz açısından büyük önem taşıyor. Bir sonraki sezonu yansıtabileceğimiz bir tecrübe edindiğimize de inanıyoruz. O nedenle bu kulvar da bizim için önem taşıyor. Biz, her maçı kazanmak istiyoruz. Özellikle Fenerbahçe gibi büyük bir kulüpteyseniz hedefinizin böyle olması da son derece normaldir. Yarın da maksimum skoru alabilmek için yüzde yüzümüzü vereceğiz. Tabi rakibe saygı duyarak bunu yapacağız; çünkü kaliteli bir rakiple oynayacağız. Ama kendi oyunumuza inanarak sahada olmalıyız.” dedi.

Yarın oynanacak karşılaşmanın favorisi olmadığını, “Yarın akşamki karşılaşmanın büyük bir favorisi olduğunu düşünmüyorum. Her iki takım da kazanmak isteyerek sahaya çıkacaktır. Avrupa Ligi’nde grubun ilk maçını oynuyoruz ve dediğim gibi her iki takım da iyi bir skor almak isteyecektir. Buradan alınacak iyi bir skor ilerleyen süreçte özgüveni yukarıya taşıyacaktır. Biz, deplasmanda oynuyoruz ve bizim için daha zor bir durum ortaya çıkıyor. Çünkü kendi sahanızda, taraftarlarınızın önünde oynamaktan daha zorludur, deplasmanda oynamak. Her iki takım da kazanmak için her şeyi yapacaktır. Bizim için de aynı şey geçerli.” şeklinde ifade eden Teknik Direktörümüz Phillip Cocu, Dinamo Zagreb gibi ligi domine eden bir takıma karşı iyi bir performans göstermemiz gerektiğini ise şu şekilde vurguladı:
“Ligde karşılaşmaları domine eden kaliteli bir takımla oynayacağız. İyi bir performans göstermek zorundayız. Biz, her rakibe karşı pozisyon üretebilen bir takımız. Yarın da mutlaka bu pozisyonları bulacağız. Ama pozisyonları ürettiğimizde çok etkili olmak zorundayız. Pozisyonları doğru şekilde bitirebilmek mecburiyetindeyiz. Savunmada da konsantrasyonumuzun hep üst düzeyde kalması gerekiyor; çünkü ön tarafta ofansif oyuncuların arasında gerçekten yaratıcı oyuncular var.”

Sözlerini genç futbolcumuz Barış Alıcı’nın kalitesine ve yeteneğine vurgu yaparak noktalayan Hollandalı teknik adam, “Fırsat ve imkânlar her zaman vardır. Barış, özel ve kaliteli bir oyuncu. Oyunun açıldığı dakikalarda çok katkı sağlayabilecek ve iş yapabilecek bir oyuncu. Topsuz oyun içerisindeki hareketliliğiyle, 3.bölgede iyi karar verebilme özelliğiyle bizim elimizdeki seçeneklerden biri. Sezona çok iyi başladı ama bir genç oyuncunun tipik yaşadığı durumlardan bir tanesini yaşadı. Sezon başı kampı onun için biraz zorluydu, iyi de bir iş çıkardığını düşünüyorum. Fenerbahçe gibi bir takıma geldi ama daha sonra bir kanat oyucusu için -özellikle de bir genç oyuncu için- son derece normal olan bir durumu yaşadı ve belki biraz durağan bir sürece girdi. Tekrar kendi seviyesine döneceğine eminim. Bununla ilgili hiçbir şüphem de yok. O da fırsatı bekliyor, şu anda önüne gelebilecek o imkanı bekliyor. Ben ona son derece güveniyorum. Bu işi yapabilecek ve takıma katkı sağlayabilecek bir oyuncu. Bu konuyla ilgili hiçbir endişem yok. Bizim elimizdeki seçeneklerden bir tanesi. Buraya da bizimle geldi ve şu anda kadromuzda. O nedenle böyle bir fırsat ona da gelebilir.” diye konuştu.
banner51

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner42

banner43