"Kötü yönetimleri aklama operasyonu"

Türkiye Futbol Federasyonu ile Kulüpler Birliği arasında yapılan toplantıdan yabancı sayısının 14'ten 16'ya yükseltilmesi kararı çıktı.

"Kötü yönetimleri aklama operasyonu"

Sezon sonuna kadar geçerli olacak bu değişiklik mevcut kadro yapılarına bakıldığı zaman en çok Beşiktaş'ın işine yarayacak. Siyah-beyazlılarda 4 yabancı futbolcu kontenjan dolayısıyla kadro dışı durumda. Türkiye Futbol Federasyonu'nun yabancı sayısını 16'ya çıkarmasını usta apor yazarları değerlendirdi. İşte o yorumlar..

Türk futbolunun bitmeyen tartışma konusu olan yabancı oyuncu meselesi dün bir kez daha masaya geldi ve sayı 14'ten 16'ya yükseldi. Riva'da toplanan Kulüpler Birliği, TFF'den yabancı sayısının sezonun ikinci yarısı için 16'ya çıkarılmasını talep etti. Kulüplerin isteğine olumlu yaklaşan federasyon, kuralı 6 aylığına değiştirdi.

35 kişilik listede bulunan 16 yabancının 14'ü maç kadrosunda yer alabilecek. TFF Başkanı Nihat Özdemir, toplantıdan sonra, "Kulüplerimiz, 14 yabancının üstündeki yabancıları satamadıklarını ve zarar ettiklerini anlattılar. Bu oyuncuların FIFA'ya gitmesi durumunda tazminat ödeyeceklerini ifade ettiler. 2. yarıda uygulanmak üzere 14 yabancı sayısını 16'ya çıkarma kararı aldık. Maç kadrosunda yer alan 12 yabancı futbolcu sayısını ise 14'e çıkardık" diye konuştu.

Bu arada Türkiye'deki yabancı kuralı, son 20 yılda 14 defa değişti. 2015 yılında değiştirilip günümüze kadar devam eden kuralla, 28 kişilik takım kadrosunda 14 yerli futbolcu bulunması zorunluluğu getirilmiş ve 11 yabancı futbolcunun yer alabilmesinin önü açılmıştı. Son kararla birlikte 35 kişilik kadroda 16 yabancı bulundurulacak. 14 isim de maç kadrosuna yazılabilecek.

EN ÇOK BEŞİKTAŞ RAHATLAYACAK!

Süper Lig'in ikinci yarısında kadrolarda yer verilebilecek yabancı sayısı 14'ten 16'ya çıkarken, bu değişiklik en fazla Beşiktaş'ı rahatlatacak. Siyah-beyazlı takım sezon başında kadrosunda bulunan 18 yabancı futbolcudan 4 ismi dışarıda bırakırken, Nicolas Isimat-Mirin, Douglas, Tyler Boyd ve Jeremain Lens kadroya dahil edilmemiş, Hasic'in bile kiralanması gündeme gelmişti. Galatasaray'da sadece Ozornwafor'un lisansı sezon başında çıkarılamazken, bu oyuncu da Omar'ın sakatlığı sonrası listeye yazılabilmişti. Trabzonspor ve Fenerbahçe'de ise liste dışı kalan yabancı oyuncu bulunmuyor.

Kulüpler Birliği başkanlığı görevinden istifa eden Mehmet Sepil, toplantı sonrası yaptığı açıklamada yeni başkanın 28 Ocak'ta belli olacağını söyledi. TFF Başkanı Nihat Özdemir ise yayıncı kuruluşun, sözleşmeye göre tüm ödemeleri yaptığı bilgisini verdi.

ALİ GÜLTİKEN: Mecburiyetten alınan bir karar

Şu anda kulüplerin elini kısa süreliğine de olsa rahatlatmak adına alınmış bir karar gibi görünüyor. Biraz mali kriterleri dolayısıyla takımların dışarıda bıraktıkları oyuncuları satamama durumunda yeni pozisyonlar açma adına güncel bir çözüm. Bunun ötesinde zaten konuyla alakalı federasyonun aldığı kararlar belli. İşin doğruluğunu ya da yanlışlığını düşünme sürecini çoktan geride bıraktık. Güncel bir mecburiyetin çözümü...

ÖMER ÜRÜNDÜL: Yoğun fikstürde doğru buluyorum

Türkiye Futbol Federasyonu'nun aldığı bu kararı ben doğru buluyorum. Süper Lig'in 21 takıma çıkartılmasıyla zaten bugüne kadar futbolda yaşanmamış bir Casinomaxi maç trafiği oluştu. Buna Ziraat Türkiye Kupası'nı da eklediğimizde işler iyice zorlaşıyor. Tabii ki bunun yanında en önemli etken pandemi. Bütün bunları göz önüne aldığımızda kulüplerin isteği son derece haklı. Sadece ligin ikinci yarısı için alınan bu yeni yabancı kararını ben doğru buluyorum.

NURDOĞDU BAYRAKTAROĞLU : Böyle karar olmaz!

Sen transferde yalan, yanlış transferler edeceksin, sonra elden çıkarmak için zorlanacaksın. Alınan bu karar kulüplerimizin ne kadar kötü yönetildiğinin bir göstergesidir. Gerekli yerlere , gerektiği sayıda yabancı transfer eden kulüplere büyük haksızlık yapılmıştır. Dünyanın parası havaya uçup gidiyor. Böyle günlük kararlar ile başarı yakalanamaz. Bu karar başarısız yönetimleri koruma kararıdır.

GÜRCAN BİLGİÇ: Kötü yönetimleri aklama operasyonu

Kulüpler parasını ödediği halde 14'ün dışında kalan yabancı oyuncular için çıkan bir karar gibi geldi bana. Pandemi nedeniyle 35 oyuncuya kadar izin verilirken, iyi planlama yapamayan kulüplere yardım eli uzatılmış oldu. Elbette bundan faydalananlar olacak. Ama esas hedefin hasta oyuncular nedeniyle hükmen mağlubiyetin önüne geçmek olduğunu sanıyorum. TFF'nin aldığı bu karar, kötü yönetimleri aklama operasyonudur. Kesinlikle yanlıştır...

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner42

banner43