Mustafa V. Koç’u saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz

Aramızdan erken ayrılışının üzüntüsünü her geçen gün derinden hissettiğimiz Mustafa V. Koç’u saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.

Mustafa V. Koç’u saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz
banner50

Aramızdan erken ayrılışının üzüntüsünü her geçen gün derinden hissettiğimiz Mustafa V. Koç’u saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.

Spor esnasında kalp krizi geçirerek hayata veda eden Mustafa Koç, ölümünün 4. yılında anılıyor. İş dünyasının yakından tanıdığı Mustafa Koç, aynı zamanda ülkemizin en tanıdık simalarından biriydi. 

1960 yılında dünyaya gelen ve iki kız çocuğu babası olan Mustafa Vehbi Koç,4 yıl önce bugün vefat etmişti. Ölüm yıl dönümünde anılan Mustafa Koç, iş dünyasında bıraktığı derin izlerle hatırlanıyor. Mustafa Koç ne zaman öldü? Mustafa Koç kimdir?

MUSTAFA KOÇ KİMDİR?
Mustafa Koç doğum tarihi: 29 Ekim 1960, İstanbul

Mustafa Koç ölüm tarihi ve yeri: 21 Ocak 2016, Amerikan Hastanesi, İstanbul

Mustafa Koç eşi: Caroline Koç (e. 1992–2016)

Mustafa Koç ölüm sebebi: Kalp krizi

Mustafa Koç defin yeri: Zincirlikuyu Mezarlığı, İstanbul

Mustafa Koç çocukları: Aylin Koç, Esra Koç

Mustafa Koç tam adıyla Mustafa Vehbi Koç Türk iş insanıdır. 2003-2016 yılları arasında Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü.

Mustafa Koç 29 Ekim 1960 yılında Rahmi Koç ve Çiğdem Simavi çiftinin ilk çocukları olarak Ankara'da dünyaya geldi. 1971-1975 yılları arasında Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu'nda orta öğrenimini tamamladı. Lise öğrenimini 1980'de İsviçre'deki Lyceum Alpinum Betkanyon Zuoz'da, yüksek öğrenimini ise 1984 yılında ABD'deki George Washington Üniversitesi'nde tamamladı.

Çalışma hayatına 1984'te TOFAŞ'ta müşavir olarak başladı. Ram Dış Ticaret'te satış müdürlüğü ve satış genel müdür yardımcılığı görevlerini üstlendi. 1992'den itibaren Koç Holding'de başkan yardımcılığı, başkan, yönetim kurulu üyeliği ve yönetim kurulu başkan vekilliği görevlerini yürüttü. 4 Nisan 2003'te Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı babası Rahmi Koç'tan devraldı.

TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Onursal Başkanı olan Koç, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu üyesi olarak görev aldı. 2006 yılında Finlandiya'nın İstanbul Fahri Konsolosu oldu. İstanbul Golf Kulübü'nün başkanlığını yaptı. Fenerbahçe Spor Kulübü kongre üyesi oldu. Ali Koç ile beraber 1907 Fenerbahçe Derneği'nin kurucuları arasında yer aldı. 2004-2011 yıllarında Bilderberg toplantılarına katıldı.

1992'de Caroline Giraud ile evlendi. Çiftin bu evlilikten iki kız çocuğu oldu. Hobileri arasında golf, binicilik, havacılık ve dalgıçlık yer aldı.

Forbes Türkiye'nin 2017'de hazırladığı "En Zengin 100 Türk" listesinde 950 milyon dolarlık servetiyle 32. sırada yer aldı.

MUSTAFA KOÇ'UN ÖLÜMÜ
21 Ocak 2016 tarihinde sabah sporu yaptığı sırada kalp krizi geçirdi. Kaldırıldığı Amerikan Hastanesi'nde 55 yaşında hayatını kaybetti. 24 Ocak 2016'da Marmara İlahiyat Camii'ndeki cenaze töreninin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi. Hakkında "Hayaller Hatıralar" adlı bir belgesel bulunmaktadır.

12 NUMARA

banner51

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner42

banner43