Nihat Özdemir'den seyirci kısıtlama açıklaması!

TFF Başkanı Nihat Özdemir, Süper Lig'in başlangıcı öncesinde önemli açıklamalar yaptı. Maçlara çift aşılı taraftarların alınacağını söyleyen Özdemir, deplasman taraftarlarının maçlara girmesinin yasaklandığını ifade etti.

Nihat Özdemir'den seyirci kısıtlama açıklaması!

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, Süper Lig'de yeni sezonun başlamasına 1 gün kala yayıncı kuruluş beIN SPORTS'ta canlı yayına katıldı.

Nihat Özdemir'in açıklamaları şu şekilde:

İnşallah iyi bir sezon geçiririz. Geçtiğimiz sezon heyecanlı bir sezon oldu. Alt liglerde de çok önemli maçlar ve yarışlar oldu. Şampiyonlar belli oldu, hepsini tebrik ediyorum. Geçtiğimiz sezonun inşallah tekrarını yaşarız, yarışmacı bir lig olur. Hem ekran başında hem stadyumlarda taraftarların futboldan zevk almasını arzuluyoruz.

"ÇİFT AŞILI OLANLAR MAÇLARA GİREBİLECEK"

Sağlık Bakanlığı ile görüşerek çift aşılı taraftarların maçlara girebilmesi yönünde karar aldık. Taraftarlarımızdan aşı olmalarını rica ediyoruz.

"KAPASİTE %75'E ÇIKABİLİR"

Ligler %50 seyirci kapasitesiyle başlıyor. Biz bu kararı alırken vaka sayısı 5 binlerdeydi, şimdi 27 binlerde. Korkuyoruz. İlk 3 hafta sonrasında milli ara olacak. O dönemde Sağlık Bakanlığı ve diğer makamlarla görüşerek uygun ortam varsa kapasiteyi %75'e çıkarabiliriz. Uygun ortam için de çift aşı sisteminin iyice oturması lazım.

"STATLARDA SOSYAL MESAFE KURALLARINA UYULMAZSA CEZA VERİLECEK"

Geçen hafta sonu Adana Demirspor-Beşiktaş maçına gittik. Bir dolu, bir boş koltuk olması lazımdı ama hiçbir şekilde sosyal mesafeye ve maske kurallarına uymadan maç izlediler. Eğer kurallar yerine getirilmezse kulüplerimize maddi ve manevi cezalar vermemiz gerekecek. Artık içimiz rahat etsin, taraftar sayısını artıralım istiyoruz. Beşiktaş-Rizespor maçıyla başlıyoruz. Alt ligde de Gençlerbirliği-Eyüpspor maçı var. Sağlık kurulumuzla beraber taraftarların tutumunu dikkatle izleyeceğiz. Bundan sonraki kararlarda taraftarların tutumu çok etkili olacak.

"MİSAFİR TAKIM TARAFTARLARI MAÇLARA GİREMEYECEK"

"Deplasmanalara taraftar gelmeyecek. Ağırlıkla otobüs seyahati oluyor ve bu otobüslerde maske, mesafeye dikkat edilmiyor. FIFA ve UEFA da bizimle aynı paralelde kararlar aldı. Bu sezon için misafir takım seyircisini yasakladık. Düşüncemiz tamamen insan sağlığı."

"ZEMİNİ KÖTÜ OLAN KULÜP BAŞKA ŞEHİRDE OYNAYACAK"

Geçen yıl statların zeminlerinden çok büyük şikayetler aldık. Hatta sanki TFF sorumluymuş gibi bizi eleştirdiler. Halbuki bizimle hiçbir ilgisi yoktu, kulüpler kendi statlarından sorumluydu. Talimat değişikliği yaptık. Artık her kulübün bir saha sorumlusu olacak. Çimin derinliği, nem oranı gibi şeyler tespit eden bir inceleme kurulumuz var. Bütün statlarımızı şu an inceliyoruz. Atatürk Olimpiyat Stadı'nın zemini şu an her yerde konuşuluyor. Bütün zeminleri o seviyeye getirmek istiyoruz. Stat zeminlerini ayda bir denetleyeceğiz. Eğer sorun varsa haftada bir veya 15 günde bir denetlemeye geçeceğiz. Eğer baktık yine olmuyorsa o takımın, evinde yapacağı maçı o hafta için yasaklayacağız, en yakın ilde maçı oynatacağız. Maçlar artık seyircili, zemini elverişli olmadığı için kendi stadyumunda oynayamayan takımlar, hem destekten hem de seyirci gelirinden olacak.

"KULÜPLER BİRLİĞİ'Nİ DİNLERİZ AMA KARARI TFF VERİR"

Kulüpler Birliği ile uyuşmadığımız dönemler oluyor. Bu, normal. Her şeyin birebir örtüşmesi mümkün değil. TFF olarak bize düşen şey, herkesi dinlemek. Biz TFF olarak herkesi dinleriz ama netice olarak kararı TFF verir.

"KURULLARIN SEÇİMLE BELİRLENMESİ BİZİM İŞİMİZE GELİR"

AİHM'in bize önerdiği bazı kurul değişiklikleri vardı. Toplantıya gittiğimiz zaman bize 'Tahkim Kurulu ve UÇK seçimle gelsin' dediler. Bağımsız kurulların olması bizim de işimize gelir. Artık 'TFF'nin Tahkim Kurulu, TFF'nin Disiplin Kurulu' lafları olmayacak. Son mali genel kurulda tüzük değişikliğini yapacak çoğunluğa ulaşamadık. Bunda bazı kulüplerimizin tavrı belirleyici oldu.

YABANCI SINIRI AÇIKLAMASI: 8'DEN FAZLA YABANCI İSTEMİYORUZ

Sahada 8'den fazla yabancı istemiyoruz. Bu rakama karar verirken de geçmiş yıllara baktık. Geçen yıl ortalama 7.2 yabancı oynatılmış. 20 takımın içinde birçok kulüp 8+6 sınırının uygun olduğunu Betasus düşünüyor. Biz bu kararı 1 yıl evvel aldık, 3 yıllık bir periyot için planlama yaptık. Birçok maçta takımlar 11 yabancıyla sahaya çıktı, Türk oyunculara değer vermediler. İyi yabancılar getirdiler ama öte yandan buraları hak etmeyen yabancı oyuncuları da getirdiler. Birçok oyuncunun sözleşmesinden ötürü takımlarımızın FIFA'da dosyaları var. 

Yerli futbolcu oynatan, altyapıdan yerli futbolcu üreten kulüplerimize önemli derecede teşvik vereceğiz. Mesele sadece 8+6 meselesi değil. Bunun altının doldurulması gerekiyor ve biz bunun için uğraşıyoruz.

"DEPLASMAN GOLÜ KURALINI KALDIRDIK"

UEFA bu sezon için deplasman golü kuralını kaldırdı. Bunu biz de uygulayacağız. Türkiye Kupası'nda bu sezon çeyrek final ve yarı finaller çift maç üzerinden oynanacak. Ayrıca alt lig play-off maçlarında da bu karşımıza çıkıyordu. Bu uygulamayı kaldırdık. UEFA ile tam işbirliği içerisindeyiz.

"SERDAR TATLI VE EKİBİYLE DEVAM EDİYORUZ"

Serdar Tatlı ve onun MHK üyeleriyle bu sezona devam ediyoruz. EURO 2020'de VAR olmasına rağmen hakem kararları eleştirildi. Bizim hakemlerimiz hem Süper Lig'de hem de alt ligde sezonu çok iyi bitirdiler. biz MHK'ya ve başkanına güveniyoruz. İnşallah en az hatayla bu sezonu bitireceğiz. Hakem hatalarının çok az olduğu, sezon sonunda da hak edenin kazandığı bir lig istiyoruz. Yöneticiler, teknik direktörler ve futbolcular da hakemlere yardım ederse başarılı bir sezon geçiririz. 25 A klasman hakemimiz olacak. VAR'A 7 yeni hakem gelecek. Riva'daki VAR tesisimizi büyütüyoruz, TFF 1. Lig'e de 2022/23 sezonunda VAR gelecek. 

"FUTBOLCULAR KENDİLERİNİ YERE ATMASIN, HOCALAR KENARDA DİKKATLİ OLSUN"

Futbolcuların kendini yere atmaları, zaman kazanma çabaları artık olmasın. Biz bunlara dikkat ettikçe futbol güzelleşir, hızlanır. Oyuncularımız oyunu yavaşlatmaktan vazgeçsinler. Hocalarımız da kenarda itirazlarına ve hareketlerine dikkat etmeliler. UEFA'nın bu konuda da ceza verilmesiyle ilgili kesin talimatları var.

"GOL ÇİZGİSİ TEKNOLOJİSİ İÇİN STATLARIN TEKNİK KAPASİTESİ DÜŞÜK, ÇALIŞIYORUZ"

Statların teknik kapasitelerinin, gol çizgisi teknolojisi için geliştirilmesi lazım. Bu teknoloji için çalışmalarımızı yapıyoruz. Gol çizgisi meselesi, çok az olan bir olay ama çok kritik bir maçta olabilir. Bu teknolojiyi de bir an önce geliştirmeliyiz. TFF olarak bu konuyu destekliyoruz.

HARCAMA LİMİTİ AÇIKLAMASI

Sicil Kurulu'yla birlikte çalışarak takım harcama limitlerini belirliyoruz. Bunu yaymayı düşünüyoruz. Sadece Süper Lig'de değil, TFF 1. Lig'de hatta 2. ve 3. Lig'de de harcama limitlerinin getirilmesi hedefindeyiz. Bu konuda kulüplerin isteği de var. Harcama limitleri konusunda kuralları koyduk ama o sırada pandemi geldi ve kulüplerimiz gelir elde edemediği için bütün bilançoları alt üst oldu. Pandemi olmasaydı çok güzel sonuçlar alacaktık. Avrupa'da mücadele edecek takımlarımız, iyi transferler yapıp Türkiye'ye puan kazandırmak için istekte bulundu. Bununla ilgili çalışmalarımızı yaptık, önümüzdeki günlerde açıklayacağız.

"TFF, UEFA'NIN YANINDA OLMASAYDI BU 12 TAKIM AVRUPA SÜPER LİGİ'Nİ KURACAKTI"

Yayıncı kuruluş ve limit olayı yalnızca bizde yok Avrupa'nın her büyük liginde var. Messi Barcelona'dan neden ayrıldı? Limite takıldıkları için. Maaş bütçesini iyi ayarlamadı Barcelona. Bu limitleri aşmak ve parayı kendi tekelinme almak için 12 kulüp birleşip bir lig kurmaya kalkıştı. Biz ilk günden itibaren bu projenin karşısında, UEFA'nın yanında durduk. TFF, UEFA'nın yanında yer almasaydı bu 12 takım, Avrupa Süper Ligi'ni kuracaktı.

"YIL SONUNA KADAR YAYIN İHALESİ YAPMAMIZ LAZIM"

Bu sene Aralık ayına kadar yayıncı kuruluş için yeni ihaleyi yapmamız lazım. 9 kişilik bir komisyon kurduk. 31 Aralık 2021'den önce bu yayın ihalesini yapacağız. Önümüzdeki 5 yıl için kimin yayıncı olacağını göreceğiz. Hedefimiz ligin markasını arttırarak iyi bir teklifle bu ihaleyi sonlandırmaktır. Ne kadar arttırırsak kulüplerimize yarayacak. Bu gelir kulüplerimizin en önemli gelir kaynağı.

"SÖZLEŞMEMİZDE MALİ UYARLAMA MADDESİ VAR, DİGİTÜRK BUNU TALEP ETTİ"

Bugün yalnız dünyaca ve Avrupa'daki birçok yayıncı kuruluş, lig temsilcileriyle problemler yaşıyor. Biz de yaşadık. Sağ olsun kulüplerimiz bize destek oldu. Destek olmayanlar da var. Onların da canı sağ olsun. Bu anlkaşmada 4 yılı geride bıraktık. Sözleşmemizde mali uyarlama maddesi var, Digitürk bunu talep etti, uzun tartışmalar sonunda son iki senede indirimler oldu. Digitürk'ü dinledik, kulüplerimize anlattık. Destek olan kulüpler oldu, olmayanlar oldu. 4. seneyi bitirdiğimiz bu dönemde anlaştığımız her parayı kruşuna kadar ödediler.

"BU SABAH İMZAYI ATTIK, KULÜPLERE PARAYI GÖNDERECEĞİZ"

5. yılımız başlarken bu sabah imzaları attık ve 5. yılın anlaşmasını bitirdik. Tahmin ediyorum para gelmiştir. Öğleden sonra da kulüplerimize sezonun ilk avansını göndermiş olacağız. Ağustos'ta önemli bir miktar daha alacağız. Ondan sonra her ay ödeme yaparak Mayıs ayına kadar anlaştığımız rakamı alacağız.

"YENİ İHALEDE HAYIRLISI NEYSE O OLSUN"

Yeni ihaleye kim girecekse gelsin, teklifini versin. Şartnameye uyarsa hayırlı olsun der çalışmaya başlarız. Digitürk önemli yatırımlar yaptı Türkiye'de. Meyvesini toplamak isteyeceklerdir ama bu bir açık ihale. Hayırlısı neyse o olsun.

"FENERBAHÇE VE GALATASARAY KADIN FUTBOL TAKIMI KURUYOR"

Kadın Futbol Ligimizi unutmayalım. Çok güzel bir lig geçirdik geçen sezon. Bu sene her maçı oynatmayı planlıyoruz. Galatasaray ve Fenerbahçe de kadın futbol takımı kurma kararı aldı. ORada da güzel bir sezon olacağına eminim. Kadın futbolu dünyada yükselen bir değer. Kadın hakemlerimizin de yükselişi devam ediyor. 2 yıla kadar Süper Lig'de maç yöneten kadın hakem görmek istiyoruz. MHK'nin de bununla ilgili çalışması var.

"2 SEZON SONRA SÜPER LİG'DE 18 TAKIMLA DEVAM EDECEĞİZ"

Yeni sezonda 4 takım düşecek, 3 takım yükselecek ve Süper Lig'e gelecek sezon 19 takımla devam edeceğiz. Topal bir sezon olacak ama sonrasında 18 takıma düşüp öyle devam edeceğiz. Sezon başlarken bir kez daha söylemek istiyorum ki kulüplerimizin yöneticilerine, Türk futbol markasına zarar vermeden, bu markayıu büyütmek için katkı yapmamız gerektiğini hatırlatmak isterim. Saha içinde de teknik ekipler ve futbolculara büyük yük düşmektedir. İnşallah güzel bir sezon olur ve sonunda da hak edenler kazanır. Kaybedenler de olacaktır. Kimi şampiyonluğu kaybedecek, kimi küme düşecek. Sonuçta herkesin birbirine saygılı davranmasını temenni ediyorum. Hakemlerimize maç sırasında yardımcı olalım. İnşallah iyi bir sezon geçireceğiz. Herkes futbolu özlemişti, güzel bir lig olacağına inanıyorum. 1. Lig de güzel olacak. İyi bir sezon geçmesini diliyorum. Birbirimize yardım ederek sezonu tamamlayalım.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner42

banner43