banner53

Kadıköy’de alınan 3-0’lık mağlubiyet sonrası okların hedefi Teknik Direktör Erol Bulut oldu. Peki bu doğru mu? Hayır…Şimdi neden ‘Hayır’ olduğunun verilerini sunmaya çalışalım.

Sn. Ali Koç Haziran 2018’de, ‘Kongrede Asla kaybetmez’ denilen Aziz Yıldırım’a karşı büyük oy farkı ile Başkan seçildi. Kendisini destekleyen kongre üyelerinin, taraftarların ve camianın beklentisi öncelikle büyük bir değişim ve beraberinde vizyoner çalışmalarla büyük başarılardı. Önce Aykut Kocaman ve ekibi gönderildi, altyapıda değişikliklere gidildi, televizyon vb. kurumlar ile kulüp içerisinde önemli değişiklikler göze çarptı. Büyük tepki gören sosyal medya hesapları, geçici bir süre kapatıldı!

Cocu ile başlayıp Koeman ile devam eden süreç Ersun Yanal ile bu yıl da Erol Bulut ile devam ediyor. Geçen sezon Ersun Yanal ile sezona çok iyi başlandı devamında büyük bir çöküş geldi. Bu yıl, yine iyi başlayan bir takım ve devamında kötüye giden bir oyun anlayışı var. Sportif Direktör Emre Belözoğlu’nun bu görev esnasında ‘Fenerbahçe Efsanesi’ olan Alex hakkında kendi fikrini yansıtır şekilde kıyaslamalara girmesi pek hoş bir durum değil! Eski dönemde futbolculuk yapmış kişilerin teknik heyette yer alması Başkan’ın sorumluluğu altındadır. Lakin, Aykut Kocaman’da göreve geldiği taktirde ‘Eski Tas Eski Hamam’a dönmeye az kaldı gibi görünüyor.

Yapılan 18 transfer ile Fenerbahçe’nin ağır favori gösterilmesi biraz ilginç bir durum. Yapılan transfer sayısından ziyade, yapılan transferlerin etkisi ve verimliliği önemlidir. Bugün Avrupa’nın büyük kulüplerinin hepsinin ilk 11’i belli olup, birkaç rotasyon ile takviye edilmektedir. Yani geniş kadrodan dolayı ilk 11 belirleyememek olumsuz bir durumdur. Çünkü, bu geniş kadroda futbolcuların yeteneklerinin yakın olduğunu gösterir. Ayrıca; 18 futbolcu transfer edilerek başarı gelebilir, fakat Süper Lig’de farklı takımlarda o sezon iyi oynamış olan futbolcuları toplamak ‘Toplama Takım’ olmaya da yol açar.

Fenerbahçe tarihi boyunca kadrosunda yıldız futbolcular barındırmıştır. Bu, neredeyse her dönem için geçerlidir. Şu an Fenerbahçe’de, sokaktaki çocukların ismini söyleyeceği veya söylemek isteyeceği bir yıldız isim yok. Bir veya iki yıldız ismin, motivasyon ve psikolojik olarak transfer edilmesi şarttır. Ayrıca, 3 sezondur stoper transferinin yapılamaması da vahim bir durum gözüküyor. 6-7 ismin gelip gitmesi yerine, 2 tane sağlam ve kaliteli Fenerbahçe’ye yakışan stoper alınsaydı, şimdi bu konuda düşünülmezdi. 3.sezonunda 3.kriz yönetimini sağlamak Ali Koç için oldukça şanssız ve zor bir durum olacaktır.

Başkan Aday Olacak mı?

Ali Koç eğer tekrar aday olmayı düşünüyorsa ve Erol Bulut’un istifası veya görevden alınması gündemdeyse bu hata üstüne hata olacaktır. Ya bu şekilde Erol Bulut’a güvenerek yola devam edilmeli, ya da değişim tüm ekibe yansımalıdır. Böyle bir durumda, futbol ile ilgili olan herkesin görevden alınması gerekiyor. Tecrübeli bir yabancı Teknik Direktör’ün, Sportif Direktör’e bağlı olmaksızın göreve getirilmesi belki işleri yoluna sokabilir. Aksi taktirde; Erol Bulut’u göndermeye çalışıp, Emre-Volkan birlikteliğinde bir ekip ile yola devam etmek işleri daha da kötü duruma götürebilir. Unutmayalım ki; ‘İlk hata saflığın, sonrakiler suçun ürünleridir’.

Ancak görünen şu ki Ali Koç aday olmayı düşünmüyor veya kendisinin aday olmaması için ‘İçerde’ ki bazı ekipler onun başarısızlığı için ellerinden geleni yapıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner42

banner43