ÇALIŞMALARIMIZIN MEYVESİNİ ALACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM

Teknik Direktörümüz İsmail Kartal, Antalya kampında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu..

ÇALIŞMALARIMIZIN MEYVESİNİ ALACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM

Teknik Direktörümüz İsmail Kartal, Süper Lig’e verilen arada Antalya’da gerçekleştirilen kampta basın mensuplarıyla bir sohbet toplantısı gerçekleştirdi.

Kampı değerlendiren ve soruları yanıtlayan İsmail Kartal’ın açıklamalarından derlediklerimiz şöyle:

BURADAKİ ENERJİ, MOTİVASYON, COŞKU VE BİRLİKTELİĞİMİZİ EN KISA ZAMANDA MAÇLARA YANSITABİLİRİZ

“Sizlerin görüntü almanız ve haber yapmanız açısından kampı basına açtık. Futbolun paydaşları olarak görevinizi yapmanız gerekiyor. Burada kampımız gayet güzel geçiyor. İstanbul’da yoğun kar yağışı nedeniyle sahalarımızın bakıma ihtiyacı vardı. Buraya gelmemiz her açıdan önemliydi. Üzüntüm 12, 13 oyuncudan yoksun şekilde buradayız. Keşke bütün takım hep birlikte bu güzel ortamda çalışma imkanına sahip olabilseydik. Sonuç olarak elimizdeki mevcut oyuncularla beraber altyapıdan gelen genç oyuncularımızın buradaki enerjileri, moral, motivasyonları, çalışma arzu ve istekleri beni de çok mutlu etti. Umuyorum ki buradaki enerji, motivasyon, coşku ve birlikteliğimizi en kısa zamanda maçlara yansıtabiliriz. Bunlar birden olacak şeyler değil. Futbol uzun vadeli yatırımlar isteyen bir alan. Ancak biz en kısa sürede alabileceğimiz en iyi verimi almak için çalışacağız. Fenerbahçe büyük bir camia. Sorumluluklarımızın bilincindeyiz. En kısa zamanda oyuncuların moral motivasyonunu yükseltebiliriz ve taraftarların beklentisi doğrultusunda birlikte sahada savaşan bir Fenerbahçe futbol takımı mantalitesi oluşturabiliriz.

Bütün odağımız bu yönde. İnşallah kısa zamanda da bunları başarabiliriz diye düşünüyoruz. Güzel bir ortamımız var. İhtiyacımız olan şey üst üste alacağımız birkaç galibiyet. Bu sayede mevcut ortamın daha da üstüne koyarak moral motivasyonun artacağına ve daha iyi olabileceğimize inanıyorum.  Şu anki geldiğimiz noktada geri bildirimler çok olumlu. Oyuncularımla arkadaş gibiyim, her şeyi çok açık ve net konuşurum. Oyuncular da benim ruhumu çabuk hissetti. Nasıl bir insan olduğumu, nasıl futbolun içinden geldiğimi görüyorlar. İkili ilişkilerimde kimseyi ayırt etmeden herkese aynı mesafedeyim. Onlar da bundan çok mutlular, birkaç galibiyet alarak bunu taçlandırmamız lazım. Bu da tabi lafla olmuyor. Çıkıp sahada mücadele etmemiz gerekiyor. Şu anki üzüntüm bu, burada tam kadro değiliz. Güçlülük anlamında her geçen gün üstüne koyduk. Bunun da meyvelerini maçlarda alacağımızı düşünüyorum.”

ÇALIŞMALARIMIZIN MEYVESİNİ ALACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM

“13 tane futbolcumuz kampta değil; sol bekimiz ve 4 stoperimiz yok. Taktiksel anlamda çalışmalara bu akşam itibariyle başlayacağım. Bugüne kadar moral motivasyon ve fiziksel çalışmalarla geçti. Oyun içerisindeki sirkülasyonla alakalı kopukluklar oluyor. Olmaması için bunun üzerine yoğunlaştım. Medipol Başakşehir maçına kadar taktik anlamda çalışacağız. Tam takım olabilseydik biraz da bunların üzerinde yoğunlaşacaktık. En azından bir şeyi doğru yapmak lazım. Moral motivasyonu yukarı çekip fizik olarak mücadele gücü yüksek, temaslı oyunlar üzerine çalışmaları kurduk. En azından buradaki oyuncularımız üzerinden bu çalışmalarımızın meyvesini alacağımızı düşünüyorum. Şu an burada olmayan oyuncularımız da takıma kısa zamanda adapte olmak için fedakarlık yapacaklar diye inanıyorum.”

“Medipol Başakşehir son yıllarda Türk futbolunda önemli yatırımlar yapan bir futbol kulübü ve oyun kültürleri var. 10 yıl öncesine dayalı bir kültür. Geçtiğimiz yıllarda şampiyon oldular. Böyle bir kültür üretmek kolay değil.  Buna zaman ve kaliteli oyuncu, sabır lazım. Yönetimlerin, medyanın ve taraftarın çok sabırlı olması lazım. Kolay değil, bunu başardılar. Emre çok kariyerli, futbolu çok iyi bilen, hırslı ve önü açık bir kardeşim. Beraber çalıştık. Beraber çok güzel günlerimiz de çok zor günlerimiz de oldu. Bugün rakibiz, futbol böyle bir şey. Emre’nin her şey gönlüne göre olsun, yolu açık olsun. Çıkacağız, mücadele edeceğiz ve hak eden kazansın diyorum.”

ÇIKIŞ YAPACAĞIMIZA İNANIYORUM

“Şu anda taraftarlarımızın sabrı yok. Bizim de zamanımız yok. 1 buçuk ay boyunca 3 günde bir maç oynayacağız. Gönül ister ki daha fazla zamanım olsaydı. Gerçekçi olmak lazım. Bizim oyuncularımız değerli oldukları için büyük Fenerbahçemizin çubuklu formasını giyiyorlar. Onlar da bunun bilincinde olacaklar. Hep beraber oyuncularımız da durumun, hassasiyetlerin, sorumluluklarının farkında, bilincindeler. Savaşan, mücadele eden takım ruhunu ortaya koymak için yoğunlaşıyorum. Takımdaki oyuncular çıkış yapabilir. Elimizde kaliteli oyuncularımız var. Fazla vakit geçirdiğimiz oyuncular üzerinden hırsı, mücadelesi olan bir takım olabiliriz. Daha sonra da sakatlıktan, hastalıktan kurtulanlar üstüne koyarlar. Takımdaki ortam buna müsait. Ben inanıyorum, çıkış yapacağımızı düşünüyorum.”

“Orta sahaya baktığımız zaman mevcutta oyuncumuz var. Gustavo düzeldi, iyi durumda ve sakatlığı geçti. Üstüne koymaya başladı, çalışıyor. Mert Hakan sakat, Meyer, Crespo, Sosa ve Zajc var. 3 günde bir maç oynarsanız bu yeter mi yetmez mi ben de bunları düşünüyorum.”

HER OYUNCUYA İHTİYACIMIZ OLACAK

“Oraya belki daha iki yönlü 6 ve 8 gibi bir oyuncu olabilir gibi düşünüyorum. Bunların hepsi imkan meselesi. Kulübümüzün UEFA kriterlerine uygun bir şekilde hareket etmesi gerekiyor. Devre arası transfer yapmak çok zor. Bu da düşüncelerimin arasında var. Kadroya her gün bakıyorum. 2012-13 sezonunda ligde 64 maç oynadık. Türkiye’de belki de birkaç antrenörden biriyim bu konuda. Dolayısıyla her oyuncuya ihtiyacımız olacak. Herkesin takıma maksimum katkı vermesi gerekiyor, her şeyi düşünmek zorundayım.”

“İki tane 8, 10 numara gibi ve tek 6 numara ile oynayalım dedik. Biz bunu bir maçta denedik. Daha sonra kendi normal düzenimize geçtik. Orada tıkandığımızı gördük. İkinci yarı daha anlaşılabilir bir oyun sistemine geçtik ve başarılı olduk. İrfan Can tamamen 8, 10 numara profilinde bir oyuncu. Orada Mesut var, şu anda tedavisi sürüyor. Düzelince iyi bir Mesut her zaman bize katkı sağlar. Bize daha çok biraz daha 6 ve 8 numara gibi oyuncu olursa iyi olabileceğini düşünüyorum.  Orada Mesut, İrfan var. Bizim o tarz oyuncularımız var. Çok sıkışırsak Zajc’ı kaydırabiliriz, yapabiliriz bunları. Rakibe göre maça göre oyuncuları kaydırıyoruz. Birbirlerini tamamlayacak oyuncuları oynatmaya çalışıyoruz.”

HEP BİRLİKTE HAREKET EDERSEK BAŞARABİLİRİZ

“Sürekli futbolculara benim yapmak istediklerimi anlatıyorum, bazı şeyleri doğru yapıyorlar onay veriyorum, eksik yaptıkları bazı yerlerde de bunu daha iyi nasıl yapabilirsin, bunu yaparsan nasıl daha yukarı çıkabilirsin, hem kendin hem takım bundan pozitif yönde etkilenebilir şeklinde konuşuyorum. Bir de görüntülerle gösteriyoruz. Her şey çok net. 3 tane maç var elimde benim kendi referansımla ilgili, iki galibiyet bir beraberlik. O maçta oyuncuların da olumlu olumsuz referansı var. İkisini de gösteriyoruz ders çıkartıp doğruyu bulalım diye. Bireysel bir şey yapamayız. Hep birlikte hareket edersek bunu başarabileceğimizi görürüz.”

BURASI FENERBAHÇE VE BURANIN BİR AĞIRLIĞI VAR

“Bence Mesut en iyisini ortaya koyamadı. Belinde bir problem vardı. Sürekli telefonda görüşüyorum. İnşallah bu son yapılan tedavisinden sonra Mesut’un çok daha iyi olacağını düşünüyorum. Dünya çapında bir oyuncu ve kalitesi tartışılmaz. Takımda kaliteli büyük futbolcuların her zaman olması gerekiyor. Onların da biraz daha sorumluluk alması lazım. Türkiye ligi sert bir lig, kolay bir lig değil. Osayi ve Ferdi çok kaliteli, değerli oyuncular. Çok karakterli temiz çocuklar ve ne verirsen alıyorlar. İstiyorlar çocuklar ve bu da beni çok mutlu ediyor. Onları önde oynatmayı düşünüyorum. İkisi de kuvvetli, rakibi tehdit eden oyuncular. Sivas maçında mecburiyetten bir şey yaptık. Elimde böyle etkili kanat oyuncuları varken mecbur değilsem önde oynatmak istiyorum. Ferdi zaten oynuyor. Çok yetenekli bir oyuncu, Osayi de öyle. Muhammed yetenekli, önü açık. Ufak tefek rötuşlar lazım. Burak Kapacak’ı da Bursa’dan beri tanıyorum, kendisi çok yetenekli bir oyuncu. Bu sabah  da konuştum kendisiyle. Oynamak için çok fazla süre bulamadı. Oyuncuların biraz şans bulması lazım, güvenmeleri özgüvenlerini kazanmalarını lazım. Burası Fenerbahçe ve buranın bir ağırlığı var. Geçiş sürecindeler. İnşallah bu geçiş sürecinde onlar da bu eşikleri geçerler ve buranın kalıcı oyuncuları olup; uzun yıllar bu kulübe hizmet ederler.”

(Muhammed Gümüşkaya ve Burak Kapacak ile ilgili teklifler)

“Teklifler var. Çok yoğun maç trafiğine gireceğiz. Bu oyuncuları verirsek, bu işin sakatlığı, hastalığı var. Bugün bir plan yapıyorsunuz, yarın 2 kişi olmuyor. Yoksa bu maçlara nasıl çıkacağız. Her oyuncuya ihtiyacımız var. Şimdilik biz transferleri düşünmüyoruz. Başkanımızla birlikte görüşüp karar vereceğiz. Yerlerine adam almadan bu oyuncuları hiçbir yere veremeyiz. Oynama şartı getirir, oynama maddesi koyarsınız. En az 10 maçta oynatma garantisi isterseniz, yoksa vermiyorum dersiniz alacak olan kişi ona göre alır ya da almaz."

“Serdar Dursun iyi niyetli bir oyuncu. 3 maç üst üste oynadı ve yıprandı. Altay maçında takımın en çok koşan oyuncusuydu. Sahada neyi var neyi yok, her şeyini veriyor. Şu anda da iyi çalışıyor. Berisha da burada yükselmeye başladı. Rakibe ve maça göre bakıp, bir plan yapıyoruz. 8 antrenör hep beraber rakiplerimizin en az 3,4 maçını izliyoruz. Bunların hikayesini, ne yapıyor ne ediyorlar, bizim hikayemiz ne olmalı diye bakıyoruz. Bu hikayede hangi oyuncuların olması lazım, nasıl başarılı olabiliriz o oyuncularla haftalık planlamayı yapıyoruz.”

TRANSFER KONULARINI BAŞKANIMIZ ALİ KOÇ İLE GÖRÜŞTÜM, BU TAKIM İÇİN GECE GÜNDÜZ UĞRAŞIYORLAR

“Transfer konularını Başkanımız Ali Koç ile görüştüm. Nereye oyuncu lazım olduğunu bildirdim. Burada başkanımız ve yöneticilerimiz çalışıyorlar. Devre arası transfer yapmak kolay değil. Burada UEFA kriterleri söz konusu olunca daha zor. Kulübümüz, başkanımız bütün bunları düşünerek hareket ediyorlar, bu takım için gece gündüz uğraşıyorlar.”

TARAFTARLARIMIZ MERAK ETMESİN FENERBAHÇE HER ZAMAN SONUNA KADAR SAVAŞIR

“Taraftarlarımızın doğal olarak ‘olmayacak mı’ hissi var. Fenerbahçe’nin her kulvarda matematiksel olarak şansı devam ediyor. 3 kulvarda iddiamız var. Ne benim ne oyuncularımızın ‘biz havlu attık, lig bitti ve bu sene gittiği yere kadar gitsin’ düşüncesi yok. Ben iddialı olduğum için buraya geldim, oyuncularımız iddialı olduğu için burada. Taraftarlarımız merak etmesin. Fenerbahçe her zaman sonuna kadar savaşır ve mücadelesini eder. Bundan şüpheleri olmasın. Oyuncularımız ve biz sonuna kadar bunun bilincindeyiz. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız. Taraftarın beklentilerini, isteklerini ve o ruhu ortaya koyalım, ondan sonra başarılı oluruz olamayız orasına bakacağız. Matematiksel olarak şansımız devam ediyor. Nerede kalırsak kalalım her maçı kazanmak için sahaya çıkacağız. Taraftarlara yakışır şekilde mücadelemizi vereceğiz. Hem oyuncularımın hem de takımın gelişmesi yönünde çalışıyoruz. Her geçen gün inanıyorum ki, bunun karşılığını da görebileceğimizi tahmin ediyorum. Hep birlikte çok fazla çalışma imkanımız olmadı ve çok sık maç oynayacağız. O bizi biraz yıpratabilir. Burada umuyorum ki hep birlikte çok fazla sakatlık olmadan ayakta kalıp bu mücadeleyi en iyi şekilde verebiliriz ve yolumuza devam edebiliriz.”

BERKE BİR İKİ MAÇ HATALI GOL YEMİŞ OLABİLİR AMA GENÇ, ÖNÜ AÇIK VE YETENEKLİ BİR KALECİ

“Ben herhangi bir mevki söylemiyorum. Herkes bundan etkilenebilir. Berke bir iki maç hatalı gol yemiş olabilir ama genç, önü açık, yetenekli bir kaleci. Belki o gün hatalı bir gol yedi. Keşke yemeseydi 3’te 3 yapabilirdik. Ama futbolda bunlar var. O da bizim en iyi kalecimiz şu anda. Kendisine güveniyoruz. Kaleciler hatalı gol yiyebilirler, bundan sonra da yiyecektir. Bundan dolayı moralini bozmaması gerek. Kalecilik benim felsefemde dik duran, liderlik vasıfları olan, arkadaşlarının arkasında ‘ben buradayım’ diyen kaleci, en iyi kalecidir. Belki hatalı goller yedi, daha sonra çok daha iyi olacaktır.”

FENERBAHÇE AKADEMİ BİZİM GELECEĞİMİZ

“Altyapıdan beğendiğim oyuncular var, çok gençler. Altyapımız iyi geliyor ve iyi oyuncularımız var. Onlara her daim kapımız açık. Hep onların yanındayız. Burada olmaları da çok önemliydi. Her anlamda A takım deneyimi çok kıymetli. Fenerbahçe akademi bizim geleceğimiz. Böyle bakmamız lazım.”

“Altay normalde bizimle buraya gelip antrenmanlara başlayacaktı ancak hasta oldu. 2-3 hafta içinde oynayacağını düşünüyorum. Szalai’nin ayrı bir programı var. Şu anda program dahilinde çalışıyoruz. Birçok şeyle uğraşıyoruz, hepsini toparlamaya çalışıyoruz. Ben herkese aynı mesafedeyim; oynayanla da oynamayanla da. Bu yolculuğu beraber yapıyoruz. Ben hepsine sarılmalıyım. Herkese aynı mesafedeyim. Onlara da bu güveni verebilmeliyim ki vermeye çalışıyorum ve yapabiliyorsam ne mutlu bana."

Fotoğraf: Semih Bahadır

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner42

banner43