Ersun Yanal: İyi oyunları tekrarlamalıyız

Teknik Direktörümüz Ersun Yanal, 3-2’lik Kasımpaşa galibiyetinin ardından açıklamalarda bulundu.

Ersun Yanal: İyi oyunları tekrarlamalıyız
banner50

Yayıncı kuruluşa karşılaşmayı değerlendiren Ersun hoca, “Başkanımızdan en genç oyuncumuza kadar burada bir şeyleri değiştirmek için çaba sarf ediyoruz ki, değiştireceğiz. Oyunun hakimi biz değilsek orada yoksak bu kabul edilir değil. Ben bunu kabul edemem. Bugünkü oyunu; 3 puan alamadığımız, çok iyi oynadığımız oyunların sonucunda ortaya koyduğumuz bu tedirginliği de kabul edemem. Fenerbahçe bugün kazanmıştır ama kazanmanın ötesinde Fenerbahçe’nin oynaması gereken oyunu, taraftarımızın beklediği oyunu her zaman oynamalıyız, bu güveni kendimizde bulmalıyız.
 
Yanlışlardan bahsetmek çok detaylı, teknik bir iş. Biz iyi oyunlarla buradayız. İyi oyunları tekrarlamalıyız. Tekrarlamamak için nedenimiz yok, sebebimiz yok, çekincemiz yok. Bunu yapabilen bir takım olduğumuza göre bunu yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Basın Toplantısı
 
Karşılaşmanın ardından düzenlenen basın toplantısında ilk olarak maçı değerlendiren Ersun hoca, “Bugünkü maçın sonucu ne olursa olsun mutlu değilim. İyi oyunlarla kaybettiğimiz maçları da düşünecek olursak, tabii orada da mutlu olmamıştık. Oynayacağımız bu oyunun çok daha iyi sini oynayıp seyircimizi mutlu etmek ve onlarla birlikte bu oyunu paylaşmak durumundayız. Bunun hiçbir mazereti yoktur. Bugün oyunun içerisinde herkesin tutumu daha güvenli ve inandırıcı olmalıydı. Eğer bir oyunu forse etmek istiyorsanız başından sonuna kadar Fenerbahçe’nin duruşunu sergilediği tüm oyunların tekrarını istediğimi oyuncularımla da paylaştım. Bugünkü Fenerbahçe’nin penaltı ya da kararları herkes tarafından irdelenecek, konuşulacak. Biz sadece kendi oyunumuza bakacağız ve geliştirmek için uğraşacağız.” dedi.
 

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ersun hoca şunları söyledi:
 
(İkinci yarıda Rodrigues’i oyundan çıkarmasıyla ilgili) Evet, biraz problem vardı. Korumak için.
 
Kasımpaşa takımı ligde çok farklı sonuçlar alacağına inandığım bir takım. Bugün gördüğüm oyunlarıyla her geçen gün çok daha fazla olgunlaşmış ve rakiplere karşı ortaya koydukları oyunla da ilginç sonuçlar alacağını düşünüyorum.
 
Golleri atsak daha da memnun olacağım. Kazandık dediğimiz maçları kaybettiğimiz de oldu. Bundan da mutlu değiliz. Biz, yaptığımız istatistiklerin karşılığı olan golleri atmalıyız. Bu da olacak. Bir şeyleri değiştirmek için buradayız, Başkanımızdan en genç oyuncumuza kadar.
 
Takımın koşmakla ilgili problemi yok. Yüksek şiddetli koşularda da hep 8 binlere yakın ligin ortalamasının en üstünde takımlardan bir tanesiyiz. Bugüne kadar tüm istatistiklere bakarsak Fenerbahçe hepsinde önde. Ama bunu golle sonuçlandırma, tercihleri doğru kullanma gibi sorunlar oldu. Bunu bir mazeret olarak kabul etmediğimiz ve hiçbir çekincem olmadığını defalarca söyledim. Söylemeye de devam edeceğim. Olgunlaşacak, iyi olacak geç kurumuş bir takımız. Geçen seneden bugüne taşıdığımız oyuncu sayısındaki değişikliği biz gelişmeye müsait bir takımız, değişmeye ve daha pozitif olmaya müsait bir takımız. Türkiye Ligi’nde en iyi istatistikleri yapan takımız ama bunu Kralbet sonuçla birleştirmeliyiz. Bundan mutlu değilim. Skor her şey. Skoru arttırmalıyız. Bunu birkaç aya bağlamamalıyız. Bunu geliştirdiğimizde sorunun en azından başka bir boyutta daha farklılarının olacağını düşünüyorum.

Bir realite var, bir de işin business kısmı var. İşin business kısmını planlamış birçok kurul var. UEFA, FIFA gibi. Biz bu kurulların altındayız. Bu organizasyonlara uyum sağlamak zorundayız. Milli takıma en çok oyuncu veren galiba biziz. Milli takımlara giden diğer oyuncular da dahil. Bu işin realitesi. Bizim yaşadığımız sorunlar da olsun ama bu yıllardır böyle. bu sonuca hep beraber katlanıyoruz. Ama olmasaydı birkaç maçın ritmini yakalayabilirdik. Tabii bütün takımlarda bu böyle. Diğer taraftan dünya futbolunda özellikle hücumda hareketlilik arttı. Özellikle yeni kurallar, geriden oyun kurduracak ceza sahası içi kuralları da değiştikçe bir bakıyorsunuz ki geriden oyun kuruyorken kontra atak yapmışsınız. Geride paslaşırken bir anda üçe üçe, dörde üç yakalamışsınız. O yüzden her oyuncunun farklı yerde oynayacağı pozisyonlar gerektiriyor. Vedat da hem dayanıklılık hem de oyun tekniği olarak buna uygun bir oyuncu. O mevkinin bölgesinde çok yoğun bir şekilde oynayan bir oyuncu. İstatistikler keşke biraz da bizim puanlarımızı destekleyecek tarzda olsa. Doğru ve iyi yolda olduğumuzu düşünüyorum.

Planladıklarınızla uygulamalarınız arasındaki ilişkiyi yaşıyoruz. Futbolun buradaki realitesini paylaşıyoruz. Biz planlıyoruz, çünkü biz süreci yönetiriz. Planlarsınız ve planladıklarınızı uygulamaya çalışırsınız. Elbette aksaklıklarınız olur. Çok erken yakaladığınız skoru arttırabileceğiniz pozisyonları da bulduğumuz noktalar oldu. Bugünkü oyunun karşılığında daha önceki maçlarda iyi oynayıp kaybetmenin kaygısını yaşamamalıyız. Bu kaygıdan uzak duracak bir takım olmalıyız. Bizler bunu yapamayız. Bizden beklenen ve bizim de beklentimiz oyunun kalitesinin her geçen gün artmasıdır. Bu istatistikleri yapan bizim oyuncularımız. Daha iyi şeyler de yapacağız. Dediğim gibi başkanımızdan en genç oyuncumuza kadar birçok şeyi değiştirmek için buradayız ve değiştireceğiz. Futbol uzun süreçli bir oyun. Kısa süreçlerle bunları yapmak kolay değil. Bugün geldiğimiz nokta bile iyi ve doğru bir yolda olduğumuzu gösteriyor.

Oyunu oynayan futbolcuları suçlamak en kolayıdır. Bunun sorumlusu benim. Oyuncuları saha ben çıkarıyorum. Oyuncuları sahaya ben çıkardığım için sorunun çözüm noktası da benim. Bunu defalarca da söyledim. bugünkü oyunun sorumlusu da benim. Bunu değiştirecek olan da benim. Oyuncularımızla beraber oturur hallederiz.

banner51

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner42

banner43