Serdar Dursun: Fenerbahçe'ye oynamak için geldim

Yeni transferlerimizden golcü oyuncu Serdar Dursun, Serkan Acar Resort & Sports Topuk Yaylası Tesisleri'nde basının karşısına geçti ve soruları yanıtladı.

Serdar Dursun: Fenerbahçe'ye oynamak için geldim

Yeni transferlerimizden golcü oyuncu Serdar Dursun, Serkan Acar Resort & Sports Topuk Yaylası Tesisleri'nde basının karşısına geçti ve soruları yanıtladı. Fenerbahçe’de rekabetin normal olduğunu dile getiren golcü oyuncu, “Ben buraya oynamak için geldim, yedekte oturmak ya da derler ya ‘otursun, parasını alsın’ öyle bir yapım yok, öyle bir insan değilim.” dedi.
 
Futbolcumuzun açıklamalarından derlediklerimiz şöyle;
 
“Fenerbahçe’de oynamayı uzun yıllardır bekliyordum. Çok büyük bir camiaya geldiğimin farkındayım. Taraftarlar olsun, oyuncular olsun.. Benim için iyi bir seçenekti. İnşallah hayırlısı olur. Herkes için inşallah sakatsız, belasız geçer. Mutluyum, inşallah iyi başlayacağız, iyi bitiririz.
 
Oyuncu profili olarak; uzun boyuma rağmen teknik bir oyuncuyum. Sağ ayak, sol ayak, ceza sahasında bitiriciliğim iyidir. Arada forvet pozisyonundan geriye gelirim. Oyun kurma özelliğim de vardır. Top tutarım, sağ-sola top atarım. Duvara gelebilirim. Bazen enteresan gollerim de oluyor. Pivot santrafor ama teknik bir oyuncu olarak; 10 numara, 9 numara karışımı. Mücadeleci bir yapım var. Pres yaparım, koşarım. Rekabet olarak da normal yani, Fenerbahçe’de oynuyorsan, iyi oyuncular olur. Rekabet gayet normal. Ben buraya oynamak için geldim, yedekte oturmak ya da derler ya ‘otursun, parasını alsın’ öyle bir yapım yok, öyle bir insan değilim. Her zaman forma mücadelesi veren ve 90 dakika derler ya ‘forma sırılsıklam olur.’ Öyle bir oyuncu yapım var. Kim gelirse gelsin fark etmiyor. Fenerbahçe için başarılı Güvenilir Bahis Siteleri bir oyuncu olursa herkese kapımız açıktır.

FENERBAHÇE’DE OYNUYORSAN TARAFTARLARIN GOL BEKLENTİSİ NORMAL

Önceden de dile getirmiştim. Çok stada gelip maç izlemiştim. Tabi ki Fenerbahçe’de oynuyorsan taraftarların gol beklentisi olması normal. Büyük takımlarda oynuyorsan her zaman takımı şampiyonluğa götürecek goller atman lazım yoksa takım sıkıntı yaşar. Tabi ki bazı zamanlar geldiğimde derdim, ‘Şunu at, bunu at’ Çünkü son senelere bakarsak Fenerbahçe’de açık olursak genel anlamda bir forvet sıkıntısı hep vardı. Arada gidip, geliyorlardı. 15-17 gol üzeri çok gol atan forvet oldu. Ben de mücadele edeceğim, çabalayacağım. Allah nasip ederse oynamak ve gollerimle takımımı şampiyonluklara taşımak istiyorum.
 
 

FENERBAHÇE OLUNCA, FARKLI OLDU

Benim için inanılmaz heyecanlı son aylar geçti. Kontratımın son senesiydi ve spekülasyonlar oluyordu. ‘Oraya m ı gidecek, buraya mı gidecek.’  Eski kulübüm satmadı beni, çok ısrarcı oldular. Çok iyi teklifler de gelmişti. Ocak’tan itibaren boş oyuncu konumundaydım. Çok iyi liglerden teklif aldım. Bundesliga 1-2, La Liga, Seri A, Çin, neredeyse her yerden. Çünkü boşta bir oyuncusun ve iyi bir istatistik yakaladım. Sonunda da Almanya 2. Ligi’nde gol kralı oldum. Teklifler gayet normaldi.  Fenerbahçe ile kontağa geçtiğimiz anda, Türkiye’den başka takımlardan da teklif oldu. Türkiye’ye  önce sıcak bakmıyordum çünkü değişik liglerde vardı ama Fenerbahçe olunca bir değişiyor. Acaba ne yapıyım, gidiyim mi, gelmeyim mi? Öyle bir durum yaşanıyor. Fenerbahçe olunca farklı oldu. Ali Koç başkana ve Selahattin Baki’ye teşekkür ediyorum. Çünkü bana inandılar. Saygı duydular ve bu süreç profesyonelce gerçekleşti. Gol sayısı olarak rakam vermek doğru değil. Ben de her maça ilk 11 başlamak istiyorum, her maçta gol atmak istiyorum. O kafayla oyuna çıkarsın, bir rakam vermek doğru değil. Çok maçımız olacak. Bir rakam söylemeyim, sezon sonundaki rakama göre; ‘işte kafamdaki rakam buydu ya da öne geçtim, ya da altında kaldım.’ derim.
 
HOCANIN İLK KONUŞMASI BENİ ÇOK ETKİLEDİ

Hocaya gelirsek; hoca 1860 München’i çalıştırırken, 2017 Ocak’ta Münih stadında ona karşı oynamıştım ve gol de atmıştım. İlk izlenimim, ilk konuşması beni çok etkiledi. Dedi ki, ‘Herkesin Fenerbahçe’nin büyüklüğünün farkında olması lazım. Herkes bir yoldan gitmesi lazım, sapma olmayacak. Ben buraya boşuna gelmedim. Şampiyonluk için geldim.’  Bence buradaki oyuncuların hepsi farkında. Fenerbahçe’nin büyüklüğünü hissetmiştir, yerliler, gurbetçiler ya da yabancılar. Bence herkes bunun farkında olması lazım. Bu camiada, her zaman kazanman lazım. Herkes nerede olduğunun farkındadır.  Oyuncular beni sıcak bir ortamda karşıladı. Takımda iyi oyuncular, iyi karakterler var. Antrenmanlarda gördüğüme göre çok iyi oyuncular var. Kaliteli ayaklar var. Herkes elinden geleni yapıyor ve forma savaşında. Herkes kendini hocaya kanıtlamak ve 11’de oynamak istiyor. Tabi ki henüz az antrenman yaptık ama yavaş yavaş herkes toparlanıyor. Hoca çok profesyonelce antrenman yaptırıyor.  Çok iyi antrenman yapıyoruz.

EURO 2020 vardı ve her oyuncu orada olmak ister. Saygı duymak lazım. Hocanın kararıydı, bir şey diyemem. Hoca ne derse o. Benim tek yapacağım sahada çalışmak ve kendimi göstermek. Eylül’de maçlar var. Kendimi burada ispatlarsam orada olabileceğimi düşünüyorum, o kadroda,  milli takım kadrosunda. İnşallah elimden geleni yaparım. Allah nasip ederse olur.”

FUTBOLCU GELİP OYNAMAK İSTER, GOLLER ATMAK İSTER

Profesyonel olmak lazım. Bazen kısa sürüyor, bazen istediğin yerler olmuyor, bazen 15 sene futbol oynuyorsun. Tabii ki değişik takımlardan da vardı. Çok düşündüm, ailemle konuştum. Sonunda böyle oldu. Dediğim gibi inşallah hayırlısı olur. Çünkü futbolcu gelip oynamak ister, goller atmak ister. Yapamazsan insan olarak üzüntü duyarsın.
 
İKİ ÜLKEYİ KARŞILAŞTIRDIĞIMDA DİSİPLİN, TAKTİK VE FİZİK AÇISINDAN BİR DEĞERLENDİRME YAPABİLİRİM
 
Ben 19 yaşında Türkiye’ye gelmiştim, ilk seçenekti. O zamanlar ligde baya olaylar olmuştu. O dönem hafif kayboldum gibi oldu, oraya buraya gittim ve bir türlü hocalar ya inanmadı ya da ben belki de o zaman iyi değildim. İki ülke farkına bakarsak Almanya’da son 5 senede gördüğüm şey oyuncu olarak kendimi hep geliştirmeye çalışıyorum; gerek taktik anlamda gerekse saha dışında.. Almanya’da bu profesyonel hayatı 19-24’te de görüyordum Türk liginde ama bu kadar ileri değildi. 24-29 arası Almanya’daydım. Antrenman düzeyi, yaşama tarzı, futbola nasıl baktığın vs. ki ileride de kafamda hocalık, scoutluk tarzı çok video izlerim, kendimi analiz ederim. İki ülke farkında disiplin ilk sırada. Antrenman herkes %100’üyle çalışır. Haftanın bir iki günü %90 olmaz. Almanya’da her hafta forma için savaş vermen lazım. Türkiye’de önceden böyle rahattı ama son 1 haftada gördüm Türkiye seviye atlamış, oyuncular olarak. Çünkü iyi oyuncular da var. İki ülke farkı dersek belki altyapıdan taktik olarak A Takım seviyesine çıktığın anda bu taktik meselesi oyuncuların repertuarının daha fazla genişlemesi, kafa olarak futbola daha çok hazır olma anlamında.. İki ülkeyi karşılaştırdığımda disiplin, taktik ve fizik açısından bir değerlendirme yapabilirim. Ne yazık ki Türk takımları Avrupa’ya gidince çok az maç kazanıyordu, ezilme demeyeyim ama iyi sonuçlar almıyordu. Çünkü hoca da çok önemli, takımı nasıl hazırladığı çok önemli. Bence biz Fenerbahçe olarak şanslıyız. Hocamızın da taktik açıdan ne yapmak istediğini gördüm. Bizim için güzel olacak.
 
 

MESUT ÖZİL TARİHİN EN İYİ 10 NUMARALARINDAN BİRİ
 
Mesut ile aramızda çok yaş farkı yok ondan böyle şey değil ama Mesut Özil, Almanya’da kendini kanıtlamış hatta Dünya futbolunda… Ondan önce de demiştim tarihin en iyi 10 numaralarından biri. İlk 20’ye rahatlıkla girer bence. Mesut Özil dersen direk asist gelir aklına. Çünkü bencil bir oyuncu değil. Bazen bazı oyuncuların göremediği yerleri görüyor. Ben de onun asistleriyle, değişik koşularla bazen bazı oyuncular vardır koşu yaparsın göremez ama böyle kaliteli oyuncular o an görür. Forvet olarak kim oynarsa oynasın daha çok pozisyona girecek. Kale önünde sakin kalırsan gollerini atarsın."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner42

banner43